Srbští představitelé působící v kosovských institucích opustí své funkce, pokud budou dále pronásledováni. V mimořádném prohlášení k národu to dnes uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle něj by se o bezpečnost kosovských Srbů měla postarat Severoatlantická aliance, v opačném případě tak učiní Srbsko.
Mezi Srbskem a Kosovem se v posledních týdnech zvýšilo napětí v souvislosti se snahami Prištiny prosadit nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů a doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Masové demonstrace a barikády na silnicích v Srby obývaném severním Kosovu na přelomu července a srpna přiměly Prištinu odložit začátek vymáhání tohoto opatření na 1. září. Schůzka Vučiče s kosovským premiérem Albinem Kurtim tento týden v Bruselu výsledek nepřinesla.
Srbsko neuznává nezávislost Kosova a stále ho považuje za nedílnou součást svého území. Popírá, že by tam Srbové vyvolávali napětí a konflikty, a obviňuje Prištinu z pošlapávání práv srbské menšiny. Tvrdí také, že kosovská vláda neplní předchozí dohody, když odmítá poskytnout kosovským Srbům určitou míru autonomie. Etničtí Srbové představují pět procent z 1,8 milionu obyvatel Kosova. Jejich populace se soustředí do čtyř okresů na severu Kosova, v nichž má Priština jen omezený vliv. Přes 90 procent obyvatel Kosova tvoří etničtí Albánci.
"Pokud neskončí pronásledování Srbů, politici během příštího měsíce opustí všechny kosovské instituce a do konce září je budou následovat i soudci a policisté," citovala z projevu Vučiče agentura Reuters. "Ochráníme naše lidi před vyháněním a pogromy, pokud tak nebude chtít učinit NATO," dodal podle stanice N1 srbský prezident s tím, že v následujících deseti dnech se bude snažit s kosovskými představiteli nalézt kompromis.
Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg dříve uvedl, že pokud se napětí bude dále zvyšovat, NATO posílí svou kosovskou misi KFOR. V Kosovu je v ní teď asi 4000 vojáků. V minulých týdnech NATO zvýšilo svou přítomnost v severní části země, což nyní Vučić kritizoval. Úkolem KFOR by podle něj nemělo být odstraňování srbských barikád, ale v první řadě ochrana Srbů před vpádem "band" z území obývaného Albánci.
Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Válka mezi jednotkami srbské armády a kosovskoalbánskými povstalci si vyžádala přibližně 10.000 obětí, z většiny Albánců.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.