Výbor doporučil ponechat sníženou sazbu daně z nafty

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 15. září 2022 16:43
Sdílej:

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit vládní návrh, který prodlužuje snížení sazby spotřební daně z nafty do konce příštího roku. Podle platného zákona by jinak snížená sazba skončila ke konci září. Daňová úleva u nafty představuje 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřební dani má Sněmovna schvalovat v pátek.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes řekl členům výboru, že důvodem pro prodloužení tohoto opatření je konkurenceschopnost tuzemských dopravců.

Benzinu se nynější vládní novela o spotřebních daní netýká. Spotřební daň z této pohonné hmoty se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr od letošního října. Nižší daň na benzin i na motorovou naftu začalo v Česku platit od června. Opatřením, původně přijatým na čtyři měsíce, vláda reagovala na prudké zdražení pohonných hmot, které podle tehdejších vyjádření analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

"Tím, že nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, nebude z tohoto titulu vytvářen tlak na další nárůst nákladů podnikatelských subjektů a dotčených domácností," stojí ve zdůvodnění nynější novely. Sazba 8,45 Kč z litru místo 9,95 koruny se bude podle důvodové zprávy nadále pohybovat mírně nad minimem, které stanovuje evropská směrnice o zdanění energií.

Rozpočty státu a Státního fondu dopravní infrastruktury tím letos přijdou celkově o 2,5 miliardy korun a příští rok o 9,6 miliardy Kč. Stanjura připustil, že dopad na rozpočet může být i nižší. Poukázal například na to, že spotřeba pohonných hmot letos roste. Uvedl také, že v poslední době je viditelný zvýšený zájem německých motoristů o nákupy benzinu v ČR. V Německu od 1. září přestala platit nižší daň na pohonné hmoty, a cena benzinu se tak přes noc skokově zvýšila i o více než 40 centů (deset Kč) za litr.

Předlohu, aby platila, ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Senátoři ji posoudí v úterý odpoledne.

Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Ukrajinci neztrácejí čas. Zelenskyj promluvil o dalších jednáních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

České celebrity
Karlos Vémola

Malá útěcha pro zadrženého Vémolu. Díky lékařům se mu ulevilo

Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Vlaková doprava na Silvestra a Nový rok: Výrazná omezení i posilové vozy

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Počasí
Počasí

Počasí se do víkendu neobejde bez výstrah. Hrozí tři nebezpečné jevy

Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.