Výbor Kongresu USA má zveřejnit tisícistránkovou zprávu o vyšetřování Trumpa

Americký zvláštní kongresový výbor pro vyšetřování útoku na Kapitol 6. ledna 2021 se chystá zveřejnit až tisícistránkovou zprávu, která má detailně popsat průběh jeho vyšetřování. To v pondělí vyvrcholilo doporučením pro ministerstvo spravedlnosti, aby obvinilo bývalého prezidenta Donalda Trumpa z několika závažných zločinů včetně napomáhání vzpouře. Dnes o tom informuje web stanice CNN.

Budova Kapitolu

Výbor má podle agentury Reuters zprávu zveřejnit na internetu. Vycházet bude z 18 měsíců vyšetřování během nichž komise vyslechla téměř 1200 svědectví, analyzovala tisíce dokumentů i desítky rozsudků státních i federálních soudů.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu spravedlnosti obžalovat nejen Trumpa, ale i pět jeho spolupracovníků, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

V pondělí výbor zveřejnil zhruba stostránkové shrnutí dnes očekávané zprávy. Kongresmani v ní uvádějí, že všichni jejich svědci, kteří mají stranickou příslušnost, byli až na jednoho republikáni. Jedinou demokratkou byla Jocelyn Bensonová z Michiganu, zbylí svědci byli policisté, zaměstnanci Bílého domu Trumpovy administrativy a další.

Trump podle výboru razil "velkou lež" o tom, že v prezidentských volbách v listopadu 2020 porazil současného prezidenta Joea Bidena. Na základě tohoto tvrzení pak vyvíjel tlak ministerstvo spravedlnosti a volební představitele jednotlivých států ve snaze legitimizovat své vítězství.

Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru jednali, když 6. ledna 2021 přemohli policisty a vtrhli do budovy Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, uvedl výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem agrese a hněvu davu. Ten je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Trump výsledky voleb z roku 2020 neuznal dodnes a nejen toto vyšetřování vedené proti němu označuje za "hon na čarodějnice", "politicky motivovanou rybářskou výpravu" nebo "stranicky motivovaný pokus odstranit něj i Republikánskou stranu".

Témata: Donald Trump | USA

Putin prohlásil, že Rusko opět ohrožují německé tanky

02.02.2023 18:00 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho zemi "opět" ohrožují německé tanky. Podle…

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, ta je chystá na výročí…

02.02.2023 13:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření…

Evropská unie slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků

02.02.2023 12:54 Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině…

Švédsko plánuje zpřísnit protiteroristické zákony, píše Reuters

02.02.2023 12:39 Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by…

Čína označila chystanou návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za chybu,…

02.02.2023 12:32 Aktualizováno Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na…

Reznikov tvrdí, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu

02.02.2023 10:49 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu.…

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

Související:

Nejnovější