Výbuch u nemocnice v Liverpoolu souvisí s terorismem. Británie zvyšuje stupeň ostražitosti

Britská protiteroristická policie se domnívá, že nedělní výbuch ve voze taxislužby v areálu liverpoolské ženské nemocnice byl teroristickým činem, při němž byla použita podomácku vyrobená bomba. Motiv útoku, při němž zahynul jeden člověk, zůstává nejasný. Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes oznámila zvýšení stupně teroristické hrozby ve Spojeném království, a to na druhou nejvyšší úroveň v pětistupňovém systému.

Výbuch u nemocnice v Liverpoolu

"Ačkoli motivaci tohoto incidentu ještě musíme porozumět, vzhledem ke všem okolnostem byl prohlášen za případ terorismu," řekl o nedělní explozi šéf protiteroristické policie v severozápadní Anglii Russ Jackson. Podle agentury AP vysvětlil, že nyní bude pokračovat vyšetřování, jehož cílem je zjistit, jak bylo výbušné zařízení sestrojeno, jaký byl motiv činu a zda se na něm podílel ještě někdo další.

Už předtím bylo známo, že při explozi zemřel pasažér taxíku a zranění utrpěl jeho řidič a že na základě protiteroristického zákona byli zadrženi tři muži ve věku 21 až 29 let. Jackson dnes uvedl, že zadržen byl ještě čtvrtý muž.

Vyšetřovatelé zemřelého pasažéra podezírají z toho, že on byl osobou, která sestrojila výbušné zařízení. Jackson řekl, že zákazník si taxi vzal deset minut jízdy od místa výbuchu a požádal o svezení k nemocnici. Šéf policejních vyšetřovatelů rovněž poukázal na skutečnost, že exploze se stala v době, kdy se nedaleko nemocnice konaly vzpomínkové akce na počest padlých vojáků, vzájemnou spojitost ale zatím nelze prokázat.

Policie dnes odhalila totožnost zemřelého muže. "Vyšetřování pokračuje, ale v tuto chvíli se jednoznačně domníváme, že zesnulý je 32letý Imád Svílmín," uvedl policejní inspektor Andrew Meeks. Právě s tímto jménem jsou spojeny byty na dvou adresách v Liverpoolu, kde policie provedla domovní prohlídky.

Žádné další informace o podezřelém policie oficiálně nesdělila. Bulvární list The Daily Mail ale napsal, že Imád Džamíl Svílmín byl syrský žadatel o azyl, který většinu svého života žil v Iráku a do Británie přišel už před lety. V Británii přijal jméno Enzo Almeni, aby zvýšil své šance v azylovém řízení a v roce 2017 údajně konvertoval ke křesťanství. Podle Daily Mail kolem roku 2014 podstoupil psychiatrickou léčbu poté, co byl v Liverpoolu zadržen s nožem.

Řidiči taxislužby Davidu Perrymu se z vozu podařilo uniknout. Byl ošetřen v nemocnici a propuštěn, uvedla AP. Některá britská média označují řidiče taxíku za hrdinu, protože prý uzamknul zákazníka ve voze, čímž zabránil horším důsledkům. "Řidič taxíku ve svém hrdinném počínání dokázal odvrátit možnou absolutně strašnou katastrofu v nemocnici," řekla BBC starostka Liverpoolu Joanne Andersonová.

Výbuch, k němuž došlo v neděli ráno, nebyl ihned prohlášen za výsledek teroristického činu, ale vyšetřování od počátku vedla protiteroristická jednotka. Británie pravděpodobně zažila druhý případ terorismu za poslední měsíc poté, co v polovině října útočník označený prokuraturou za stoupence hnutí Islámský stát ubodal poslance Konzervativní strany Davida Amesse v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex.

Britská vláda v důsledku těchto dvou událostí zvýšila stupeň nebezpečí teroristického útoku v zemi na "vážné". To znamená, že považuje teroristický útok za "vysoce pravděpodobný". Dosud byla hrozba na třetím stupni, při kterém je atentát pouze "pravděpodobný".

V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 27.458 nových případů nákazy

09.12.2021 08:42 V Polsku během uplynulých 24 hodin přibylo 27.458 nových případů nákazy koronavirem a 562 úmrtí…

Macron dnes představí priority předsednictví v Radě Evropské unie

09.12.2021 08:15 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes představí priority předsednictví v Radě Evropské unie,…

Scholz dnes bude jednat se spolkovými zeměmi o pandemii

09.12.2021 08:02 Nový německý kancléř Olaf Scholz dnes bude s premiéry spolkových zemí jednat o karanténních…

Angličany čeká práce z domova a roušky. Dánsko uzavírá školy

08.12.2021 20:40 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

JAR má za den 20 000 nových případů koronaviru, nejvíc od ohlášení omikronu

08.12.2021 20:25 V Jihoafrické republice za den přibylo téměř 20.000 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší…

Británie, Austrálie a Kanada se přidaly k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky, řekl Biden

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:49 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech předá USA návrhy ohledně…

08.12.2021 16:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech, během týdne, předá Spojeným…

Související:

Nejnovější

reklama