Bonus 500 korun za vychované dítě ke starobnímu důchodu dostává letos od ledna téměř 1,4 milionu seniorek. V prvním měsíci letošního roku jim Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatí toto takzvané výchovné za zhruba tři miliony jejich potomků. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Jitka Drmolová.
Loni na konci září správa posílala starobní důchod 1,415.260 ženám a 952.520 mužům. Na výchovné se pro letošek počítá zatím s výdaji asi 19 miliard korun. Podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) je to jedna z největších nových výdajových položek státu bez zajištění odpovídajících příjmů.
"Automatizovaně bude zvýšena procentní výměra (důchodu) od lednové splátky téměř u 1,4 milionu starobních důchodů žen. Výchovné bude v lednu poskytnuto za výchovu zhruba tří milionů dětí," uvedla mluvčí.
Ve svém důchodu bonus dostane tedy valná většina důchodkyň. Počet dětí se jim už dřív zohlednil při stanovení důchodového věku podle žádosti o důchod. Jako doplatek pak dorazí výchovné ženám, kterým se jejich někdejší invalidní penze přeměnila na starobní. Peníze by měly dostat koncem ledna. Na konci měsíce by tyto penzistky měly také obdržet od správy dopis s oznámením o zvýšení důchodu za výchovu. Pak by bonus měly dostávat také přímo v penzi.
Kolik dalších žen a případně mužů o zvýšení penze za děti zatím samo požádalo, správa neoznámila. Mluvčí upřesnila, že počty žádostí plánuje úřad sledovat pololetně.
Příprava informačních systémů ČSSZ podle Drmolové trvala 18 měsíců a dál se budou upravovat. "Příprava zpracování probíhala ve spolupráci s institucemi, jako je Česká pošta, Česká národní banka, Státní pokladna a jinými externími partnery. Časově významná byla i příprava výběrů, analýz a samotné vyhodnocení historických dat z IIS ČSSZ (integrovaný informační systém), aby mohl být do IT systému ČSSZ zaveden zcela nový údaj ´počet dětí pro výchovné´," upřesnila mluvčí.
Přibližně za tři miliony dětí správa seniorkám v lednu pošle zhruba 1,5 miliardy korun. Na letošek se počítá s výdaji kolem 19 miliard korun. Částka bude ale nejspíš vyšší kvůli plánované mimořádné valorizaci kvůli inflaci. Při tomto navyšování se upravuje právě zásluhový procentní díl důchodu, do kterého se výchovné zahrnuje.
Na penze se vyplatí výrazně víc, než se na ně na pojistném vybere. Letošní státní rozpočet počítá s důchodovým deficitem 62,5 miliardy. V této částce není ale ještě chystané mimořádné navýšení. Národní ekonomická rada vlády (NERV) loni kabinetu kvůli rostoucímu zadlužení doporučila výchovné nezavádět, považuje ho za nekoncepční. "Ve špatné situaci současných veřejných financí jde o jednu z největších nových výdajových položek, proti které vláda nenašla adekvátní příjmy či snížení výdajů na straně druhé," uvedla rada.
Výchovné se do zákona dostalo krátce před sněmovními volbami v roce 2021, a to až jako pozměňovací návrh poslanců. Zavedení bonusu bylo před tím součástí neprojednaného návrhu důchodové reformy tehdejší ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD). Ani její plán k dorovnání nižších penzí žen ale se zajištěním příjmů nepočítal.
Za nižší důchody žen můžou jejich nižší výdělky. V nich se podle expertů odráží i dlouhá doba na rodičovské. NERV i další odborníci doporučují rodičovské volno zkrátit, zajistit dost jeslí a školek a zaměřit se na rovné odměňování žen a mužů.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.