Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.
"Pro EU je to velká úleva. Bude s ním jednodušší vycházet," řekl ČTK Paul Taylor z evropského think tanku Friends of Europe. Pro českou pozici v EU bude podle něj výhodou, že Pavel se na rozdíl od Babiše nepřátelí s kontroverzním maďarským premiérem Viktorem Orbánem a má jednoznačný postoj k válce na Ukrajině.
"Jeho vítězství je dobrá zpráva pro liberální demokracii. Česko bude pevně ukotveno v hlavním euroatlantickém proudu," soudí Taylor. Za pozoruhodný označil fakt, že Pavel vyhrál s velkým náskokem ve chvíli, kdy hlavním tématem volební kampaně byla válka na Ukrajině a její dopady na život Čechů. "Je to dobrý signál, že veřejné mínění neslyší na ten populistický narativ," uvedl pařížský publicista a dlouholetý znalec evropské politiky.
Experti podotýkají, že posílení pozice v západních organizacích může Česku zajistit i fakt, že se Pavel dlouhodobě velmi kriticky vymezuje vůči Rusku a Číně, což je velký rozdíl proti jeho předchůdci Zemanovi.
"Česko bude dlouhodobě vnímáno jako konstruktivní aktér, který nemění názor každý týden. V diplomacii je předvídatelnost jedna z klíčových hodnot," soudí šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor.
Podle něj by mohl Pavlův nástup přinést také sjednocení zahraniční politiky vlády, ministerstva zahraničí a Hradu. Rozdílný Zemanův přístup proti oficiálním pozicím Strakovy akademie a Černínského paláce dosud nabourávaly například politiku vůči západnímu Balkánu, což by se mohlo změnit, soudí Faktor.
Pavlův kontrast s pozicí Zemana by podle obou analytiků mohl Česku pomoci zlepšit obraz prezidentského úřadu v očích nejdůležitějšího mimoevropského partnera, kterým jsou USA. Podle Taylora by jasná orientace nového prezidenta mohla pomoci Česku k "nad očekávaní silné pozici" v transatlantických vztazích.
Zatímco Zeman přes snahu svého diplomatického týmu za deset let v úřadě nedostal pozvánku do Bílého domu, Pavel by se jí podle analytiků mohl dočkat relativně brzy.
"Nepřekvapilo by mě, kdyby i ten zájem ze strany Spojených států byl o dost větší, právě kvůli tomu jasnému definování se jako prozápadního politika. I pro USA by pozvánka upevnila jejich roli v prostoru střední a východní Evropy," soudí Faktor. Ačkoli cesta do Washingtonu bývá obvykle výsledkem dlouhé a náročné diplomatické práce, Pavel by podle něj mohl dostat pozvání možná již příští rok.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.