Výroba elektřiny ze slunce a větru je soustředěna jen do několika zemí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 8. října 2022 09:09
Sdílej:

Globální energetický sektor za poslední desetiletí vzrostl. Téměř všeho je více - elektráren ve výstavbě, produkce elektráren, více obnovitelných zdrojů, ale také více uhlí a plynu. Výstavba nových energetických zařízení je ale geograficky velmi koncentrovaná a převážná většina nových kapacit připadá na malý počet trhů. Nejvíce je tato koncentrace patrná u výroby elektřiny z větru a slunce. Upozornila to organizace BloombergNEF.

Větrná a solární energie se nyní podílejí na globální výrobě elektřiny 11 procenty. Z nové kapacity výroby přidané v loňském roce tvořila solární 50 procent a větrná 25 procent. Zároveň ale kvůli ekonomickému oživení po pandemii covidu-19 loni nebývale vzrostla i výroba elektřiny z uhlí. Proti roku 2020 se zvýšila o 750 terawatthodin, což je údaj pohybující se mezi roční spotřebou Brazílie a Japonska, tedy šestého a pátého největšího spotřebitele elektřiny na světě. Emise oxidu uhličitého v energetice meziročně vzrostly o sedm procent.

Od roku 2012 do roku 2021 připadá na deset největších trhů s větrnou energií 89 procent všech nově instalovaných kapacit. K největším trhům patří Čína, Spojené státy, Indie a Německo. U solárních elektráren připadá na deset největších trhů 85 procent všech instalací. Největšími trhy pro solární energii byly v tomto období Čína, USA, Japonsko a Indie.

V případě uhlí pak jen dvě země - Čína a Indie - měly za posledních deset let na všech nových kapacitách výroby elektřiny z uhlí podíl 78 procent. Samotná Čína se na celkových instalacích podílela 62 procenty, a to 410 gigawatty. Na třetím místě jsou Vietnam a Indonésie s instalovanou kapacitou 21 gigawattů.

Ještě v roce 2012 bylo více zemí, které stavěly vodní elektrárny, než solární a větrné. Vodní se stavěly v téměř 70 zemích, solární v 55 zemích a větrné ve 48 zemích. O deset let později se solární elektrárny stavěly ve 112 zemích a větrné v 53 zemích. Vodní pouze ve 47 zemích. Bloomberg do své statistiky zahrnuje elektrárny s výkonem nejméně jeden megawatt.

Zájem o elektrárny využívající fosilní paliva, tedy ropu, plyn a uhlí, naproti tomu klesá. V roce 2012 stavělo téměř 70 zemí elektrárny na ropu, více než 60 na plyn a 24 na uhlí. O deset let později elektrárny na ropu stavělo 30 zemí, na plyn 42 zemí a na uhlí jen 15 zemí.

Stalo se
Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zdaleka neřeklo poslední slovo. Platí nová výstraha

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

České celebrity
V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Dědické řízení začalo. Co je v pozůstalosti po Jiřím Bartoškovi?

Česko v květnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška, jehož všichni měli především za herce a dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu. Svým způsobem byl ale také podnikatelem a právě osud jeho společností se v těchto dnech začíná řešit. 

Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vážná havárie na D10. Řidič měl náhlou zdravotní indispozici

Vážná nehoda v pondělí ráno uzavřela dálnici D10 u Brandýsa nad Labem ve středních Čechách. Řidiče havarovaného vozu postihl náhlý zdravotní problém, který vedl k nárazu do svodidel. Pro zraněného muže letěl vrtulník. 

České celebrity
Natálie Jirásková a Adam Mišík

Natálie Jirásková stále tají rozchod s Mišíkem. Teď navíc prchla z Česka

Oficiálně nikdo nic nepotvrdil, ale už nějaký čas se má za to, že Natálie Jirásková a Adam Mišík se rozešli. Zvlášť když teď dcera modelky a moderátorky Ivy Kubelkové na měsíc sama odjíždí do Japonska. Jaký je důvod její zahraniční cesty?