Vyšetřování pádu kabiny lanovky na Ještěd potrvá ještě měsíce

Hasiči zasahují u pádu lanovky na Ještědu. (31.10.2021)
Hasiči zasahují u pádu lanovky na Ještědu. (31.10.2021), foto: HZS Libereckého kraje
ČTK 14. června 2022 08:11
Sdílej:

Vyšetřování loňského pádu kabiny lanovky na Ještěd v Liberci, při níž zemřel průvodčí, potrvá ještě řádově měsíce. Drážní inspekce podle mluvčího Martina Drápala čeká na zpracování odborného posudku. Visutá lanová dráha je mimo provoz od konce října loňského roku, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin.

"Dokončení závěrečné zprávy se bude odvíjet od zpracování posudku, nicméně s ohledem na proces projednání to bude ještě v řádů měsíců," sdělil Drápal ČTK.

Tažné lano používané na lanovce mělo v průměru 22,4 milimetru, na délku asi 1,4 kilometru a vážilo kolem tří tun. Na Ještědu ho mění obvykle po deseti až 15 letech, podle údajů ČTK se tak naposledy stalo na jaře 2016.

Loňská tragická nehoda byla první takovou v historii této lanovky, kterou vlastní České dráhy. Ve středu uplyne 90 let od zahájení její výstavby. V provozu byla od konce června 1933. Jen základní oprava podle výrobců lanovek, které národní dopravce oslovil, není možná s ohledem na technické normy. Z možných řešení se zatím jako nejpravděpodobnější jeví varianta nahrazení kyvadlového systému se dvěma kabinami pro 35 lidí oběžným systémem s menšími kabinkami pro osm až deset cestujících. Náklady na výstavbu zřejmě přesáhnou čtvrt miliardy korun. České dráhy nyní zjišťují, kolik je na trhu potenciálních investorů ochotných finančně se na této investici podílet, a vypsalo takzvané předběžné tržní konzultace na strategického partnera. "Lhůta pro podání nabídek je do 15. července 2022," řekla ČTK mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Mezi zvažované varianty patří i prodloužení lanové dráhy zhruba o 650 metrů, a to ke konečné tramvaje. K tomu ale bude nutná změna územního plánu. Nynější trasa lanovky má na délku téměř 1200 metrů, dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů a vrchní u hotelu s vysílačem o 400 metrů výš.

Stalo se
České celebrity
Iveta Bartošová

Leona Machálková promluvila o vzpomínkách na Ivetu Bartošovou!

Na jubilejním koncertě uspořádaném k nedožitým šedesátým narozeninám Ivety Bartošové se mezi hosty objevila také zpěvačka Leona Machálková. Ta při této příležitosti sdílela své vzpomínky na společně strávené chvíle i na to, jak na svou kolegyni nahlíží s odstupem let. Podle Machálkové je velmi pozitivní, že skladby Bartošové z rádií nevymizely a stále oslovují široké spektrum posluchačů.

Domácí
Filip Turek

Policie vede trestní řízení v případu Turkovy nehody

Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlovou nepřesvědčili. Knihovna Václava Havla ale úplně nekončí

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Meteorologové znovu varují před silnými bouřkami

Nebezpečné jevy očekávají meteorologové i dnes a zítra. V nové výstraze varují před silnými bouřkami ve středu a ve čtvrtek ráno a odpoledne. Beze změny zůstávají výstrahy před vysokými teplotami a rizikem vzniku a šíření požárů.