Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic na politice Kyjeva ani na ukrajinském působení na bojišti, řekl podle agentury AFP ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Dnes skončila několikadenní narychlo organizovaná hlasování o připojení ovládnutých území k Rusku, která Kyjev i jeho západní spojenci považují za podvodná a označují je za "pseudorefenda". Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl, že Ukrajina se nenechá ovlivnit jadernými hrozbami ze strany Moskvy ani pořádáním hlasování s cílem anektovat další ukrajinské území.
"Nezmění to nic na naší politice, diplomacii ani na našich vojenských krocích," řekl Kuleba v Kyjevě na společné konferenci s francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnaovou.
Kuleba dnes zároveň vyzval Evropskou unii, aby uvalila na Rusko kvůli zorganizování hlasování tvrdé sankce. "Kosmetická opatření nebudou stačit. Čím bude reakce na takzvaná referenda mírnější, tím větší bude motivace Ruska konflikt vyostřit a anektovat i další území," zdůraznil Kuleba.
Státy Evropské unie ale zatím nenašly společnou řeč při jednání o sedmém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součásti narážejí zvláště na odpor Maďarska. Součástí připravovaného balíku je stanovení stropu na cenu ropy dovážené z Ruska.
Šéf ukrajinské diplomacie dnes také podotkl, že Rusko svým jednáním ukazuje, že mu nejde o mír. "Rusko nechce jednání, přestaňte hrát tuhle hru," vzkázal Kuleba zemím, které uvádějí, že by chtěly zprostředkovat dialog mezi Moskvou a Kyjevem. Rusko a Ukrajina už několik měsíců o ukončení bojů nevyjednávají.
Nedlouho po dnešním uzavření hlasovacích místností ruské tiskové agentury informovaly, že podle dosud sečtených hlasů se většina lidí vyslovila pro připojení k Rusku. Západní představitelé dopředu avizovali, že výsledky pseudoreferend neuznají.
Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Podoljak hlasování označil za právní nesmysl a poukázal na příklad Záporožské oblasti, která má 1,6 milionu obyvatel. Uvedl, že v části regionu ovládané ukrajinskými úřady žije 800.000 lidí, dalších 400.000 osob uprchlo z okupovaného území, a tak se "pseudoreferenda" mohla účastnit jen malá část obyvatel oblasti. "A to máme přijmout takový model, nebo jinak bude použita jaderná zbraň? To je nesmysl a je to nepřijatelné," řekl.
Bývalý ruský prezident a současný šéf ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv dnes varoval, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Agentura Reuters k tomu napsala, že podobné hrozby, které zazněly i od současného šéfa Kremlu Vladimira Putina, Moskva používá k zastrašení Ukrajiny a jejích západních spojenců. Naznačuje, že by k obraně nově anektovaných území mohla nasadit taktické jaderné zbraně.
Buckinghamský palác hostil slavnostní recepci, která byla věnována památce královny Alžběty II. při příležitosti stého výročí jejího narození. Mezi pozvanými hosty se objevili i dva členové britské královské rodiny, kteří se na veřejnosti objevují jen zřídka. Princ Edward, vévoda z Kentu, a princezna Alexandra společně dorazili, aby si připomněli odkaz zesnulé panovnice.
Přes Česko o víkendu přejde studená fronta, za kterou se ochladí. Teploty ale neklesnou tak výrazně. Vyplývá to z předpovědi na první polovinu příštího týdne. Odpolední maxima budou téměř atakovat dvacítku.
Helena Vondráčková a její manžel řeší poměrně neobvyklou věc. V Praze dostali pokutu za parkování, o které tvrdí, že s ní nemají nic společného. Peníze proto vymáhají u lidí, kteří za ni mají být zodpovědní. Nejde to ale úplně podle představ.
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Karel Gott se toho nedožil, ale v rodné Plzni po slavném zpěvákovi více než šest let po jeho smrti pojmenovali náměstí. Zpráva se pochopitelně rozkřikla i za hranice města a dostala se i k některým jeho kolegům z hudební scény.
Monika Binias už nám mnohokrát dokázala, že neváhá naložit své dceři, protože vztahy mezi nimi opravdu nejsou ideální. Ornella Koktová dokonce otevřela toto téma v jednom pořadu. Co tomu říká její kontroverzní matka?
Největším tématem v českém šoubyznyse i hudebním průmyslu je momentálně začátek sólové pěvecké kariéry Charlotte Gottové. Názor na její první píseň si uděláme až příští týden, ale někteří lidé se k nástupu dcery Karla Gotta vyjadřují už nyní.
Dara Rolins nedávno vyhlásila uměleckou pauzu, protože se potřebuje soustředit na jiný projekt. Proto mohlo fanoušky překvapit oznámení, které se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích. Slovenská zpěvačka se podle něj má představit na pódiu.
Charlotte Gottová stále ještě nevydala ani první sólovou písničku a už čelí kritice. Schytala to již za úpravu příjmení do světového formátu. Výhrady se objevily i ke žhavým fotkám, které nafotila pro jeden známý časopis. Zároveň však oceňují její odvahu i slavní lidé.
Mohlo vám to uniknout, ale Sandra Pogodová už se v poslední době nevěnuje herectví tak intenzivně, jak tomu bývalo v minulosti. Logicky se tak nabízí otázka, co vlastně teď dělá. Herečka neměla problém to prozradit.
Agáta Hanychová nedávno udělala kšeft některé z klinik, které se věnují estetické medicíně. Dcera herečky Veroniky Žilkové se za to nijak nestydí, proto o všem otevřeně promluvila a jednotlivé zákroky zhodnotila.
Předpovědím počasí momentálně dominuje změna, která se očekává uprostřed nadcházejícího dubnového víkendu. Zařídí ji studená fronta. Experti upozorňují, že pocitově bude v neděli ještě chladněji, než má ukazovat teploměr.