Výsledek summitu G7: Další podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko

Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana klimatu a také výzva Číně, aby dodržovala lidská práva - to jsou hlavní výsledky třídenního summitu skupiny světových ekonomik G7, který dnes skončil v bavorském alpském zámku Elmau.

Summit G7 (Photo: Federal Government/Bundesregierung/Denzel)

Představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA chtějí ještě zpřísnit již tak bezprecedentní sankce proti Rusku mimo jiné o zákaz dovozu ruského zlata. Ve hře je i zastropování cen ruských energetických surovin.

"Budeme stát za Ukrajinou tak dlouho, dokud to bude třeba," uvedli v závěrečném prohlášení šéfové států a vlád zemí G7. Stejně tak ujistili, že v tlaku na režim ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli invazi na Ukrajinu nepoleví. "Zůstáváme pevně odhodláni dále koordinovat bezprecedentní sankce, dokud to bude třeba," konstatovali.

Spojené státy, Británie, Kanada a Japonsko již v neděli na úvod setkání oznámily, že zakážou dovoz ruského zlata. Evropská unie příslušné rozhodnutí teprve učiní, ale její představitelé se k takovému kroku staví vstřícně.

Výrazně zdrženlivější je EU k americkému návrhu zastropovat ceny ropy či plynu z Ruska, šéfové zemí G7 nicméně souhlasili, že tuto možnost prověří. Německý kancléř Olaf Scholz na tiskové konferenci řekl, že pro přípravu takového opatření, aby mohlo fungovat, je potřeba odvést ještě velký kus práce. Francouzský prezident Emmanuel Macron takovou sankci podpořil a pro zavedení cenového stropu vidí snadnější cestu u plynu.

Tématem summitu byla i Čína, od které G7 podle Scholze očekává, že nebude Rusku pomáhat sankce obcházet. Skupina rovněž Peking vyzvala, aby ve sporu s Tchaj-wanem postupoval rozvážně a aby nejen v Tibetu, Hongkongu či provincii Sin-ťiang dodržoval lidská práva a nezneužíval své odpůrce k nuceným pracím.

Nucené práce stejně jako práce dětí chce G7 vyloučit dodavatelských a výrobních řetězců. Skupina rovněž chce, aby tyto řetězce respektovaly i ekologické závazky. Ochranu klimatu chtějí vůdci G7 ještě více podpořit, mimo jiné založením klimatického klubu, který by pomohl s důraznější ochranou ovzduší a s rychlejším snižováním emisí skleníkových plynů.

Velkým tématem byla i potravinová bezpečnost. G7 činí za nynější růst cen potravin a hnojiv a za dramatické zhoršení potravinové krize ve světě odpovědné především Rusko, které nestabilitu vyvolalo napadením Ukrajiny a blokováním vývozu ukrajinského obilí. Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA v prohlášení uvedly, že na boj proti hladu a podvýživě vyčlení dodatečných 4,5 miliardy dolarů (105 miliard korun).

G7 si na summit, kterého se tradičně zúčastnili i zástupci Evropské unie, pozvala představitele Argentiny, Indie, Indonésie, Senegalu a Jihoafrické republiky. Ke státníkům v pondělí přes videokonferenci promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Summit G7 doprovázely demonstrace klimatických aktivistů a odpůrců globalizace. Protesty, které zůstaly poklidné, byly omezené, počty účastníků výrazně zaostaly za původními očekáváními.

Témata: G7 | Ukrajina | sankce

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 10:15 Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 08:47 Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

TikTok řeší zákonodárci ve Velké Británii i USA

23.03.2023 21:59 Aktualizováno Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší…

Unijní lídři zahájili summit o Ukrajině a ekonomice, promluvil Zelenskyj

23.03.2023 21:55 Aktualizováno Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož…

Netanjahu chce pokračovat v prosazování justiční reformy, kritice navzdory

23.03.2023 21:42 Aktualizováno Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá…

Ukrajina obdržela první čtyři slovenské stíhačky MiG-29

23.03.2023 18:22 Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo…

Ruský soud odsoudil dva ukrajinské vojáky na 25 let, oznámila ruská média

23.03.2023 17:14 Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům…

JAR má v srpnu navštívit Putin, projedná proto zatykač ICC

23.03.2023 16:48 Aktualizováno Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira…

Maďarsko by Putina kvůli zatykači ICC nezadrželo

23.03.2023 15:00 Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území.…

Související:

Nejnovější