Výsledky istanbulských rozhovorů nejsou plně naplňovány, tvrdí Turecko

Úterní jednání v Istanbulu mezi Ukrajinou a Ruskem představovaly výrazný pokrok, jejich výsledky ale nejsou plně naplňovány. Dnes to prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, podle kterého Ukrajina souhlasila s tím, že zůstane neutrální a nevstoupí do NATO.

Válka na Ukrajině, ilustrační fotografie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan později uvedl, že jeho země je v obecné rovině ochotná stát se jedním z garantů ukrajinské suverenity. Podle Erdogana bude ale záležet na konkrétních podmínkách. Ankara se například staví odmítavě k vyslání svých vojáků. Dodal, že chce dále jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přimět je k setkání v Turecku.

Erdogan dnes telefonicky sdělil Zelenskému, že rusko-ukrajinské mírové rozhovory podle něj daly "významný impuls" snahám o ukončení války na Ukrajině. Zelenskyj mu na twitteru poděkoval za připravenost Turecka poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky. Dodal, že oba lídři se "dohodli na dalších krocích směrem k míru".

Moskva další jednání mezi Lavrovem a Kulebou neodmítá, ale případné rozhovory musí mít podstatnou náplň, uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl turecké televizi NTV, že setkání ukrajinského a ruského prezidenta by se mohlo uskutečnit za dva až tři týdny. "Připravujeme dokumenty, které by mohly posloužit jako základ k jednání prezidentů," uvedl Podoljak.

Rusko v úterý po nejnovějším kole rozhovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Krok Moskva zdůvodnila snahou zlepšit vzájemnou důvěru a vytvořit podmínky pro dohodu s Ukrajinou.

Podle amerického ministerstva obrany ale Moskva jen přesunula jednotky na jiné fronty a další stáhla, aby je přeskupila. Podle ukrajinské armády se Rusko může jen snažit vzbudit dojem, že ztratilo zájem o obklíčení Kyjeva, britské ministerstvo obrany dnes varovalo před tvrdými boji na předměstí metropole v příštích dnech.

Pozornost na úterním jednání vzbudila přítomnost ruského oligarchy Romana Abramoviče. Podle tureckého ministra se Abramovič "upřímně snaží" přispět k ukončení bojů a měl užitečnou roli v udržování komunikačních kanálů mezi ukrajinskými a ruskými vůdci.

Abramovičovu roli dnes ocenil také ukrajinský představitel Podoljak. Podle něj miliardář efektivně přispívá k pořádání rozhovorů mezi zeměmi ve válce. Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija se ale pozastavil nad tím, že se o Abramovičově neoficiální roli dozvěděl tisk.

V Istanbulu se v úterý odehrála jednání za osobní účasti ruských a ukrajinských vyjednávačů, strany nyní jednají o bezpečnostních zárukách. Rozhovory měly původně pokračovat ve středu, což se ale nakonec nestalo. Další on-line jednání by se mělo uskutečnit v pátek.

V Istanbulu ve středu zůstala ukrajinská delegace, která jednala s tureckými představiteli o "vojensko-technické spolupráci". Turecko, členská země NATO, Kyjevu před konfliktem dodalo bezpilotní prostředky, které se podle odborníků v bojích osvědčily. Po začátku války se ale Ankara nepřidala k sankcím proti Rusku.

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 18:29 Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

WHO: Šíření opičích neštovic lze zamezit, plošné očkování není třeba

27.05.2022 15:25 Aktualizováno Šíření opičích neštovic lze v zemích, které nejsou oblastmi původního výskytu, stále zamezit, pokud…

Související:

Nejnovější