Výsledky testů i očkování proti covidu-19 je dál povinné hlásit, upozornil resort

Ministerstvo zdravotnictví dnes v tiskové zprávě upozornilo laboratoře, nemocnice a lékařské ordinace na to, že dál platí povinnost hlásit výsledky testů, hospitalizace a očkování proti covidu-19. Poskytovatelé sociálních služeb musí dál hlásit také nákazy u svých pracovníků a klientů. Většina mimořádných opatření, která tyto povinnosti upravovala, sice skončila, od začátku května ale platí nová vyhláška.

Ministerstvo zdravotnictví

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob na dotaz ČTK odpověděl, že žádné problémy s hlášením těchto dat nejsou, jde spíš o připomenutí této povinnosti na žádost Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který data dál zpracovává.

"Intenzita šíření koronaviru v populaci klesá, s přechodem do sezony pozdního jara a léta se rovněž snižují zdravotní dopady, klesají počty hospitalizovaných," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Opětovný nárůst očekává na podzim.

"Proto všechny komponenty informačního systému pro kontrolu stavu epidemie zůstávají plně v provozu. Systém zajišťuje sledování počtu nakažených, počtu komplikovaných případů nákazy, zátěž nemocnic a zejména očkování proti covidu-19," napsali zástupci ministerstva. Hlášení jsou podle nich zdrojem dat nepostradatelných pro včasné zachycení potenciálních rizik a řízení epidemie na podzim.

Počty nových případů covidu zachycených testy podle dat ministerstva v dubnu a květnu setrvale klesají. V pondělí přibylo v Česku 865 potvrzených případů koronaviru, o polovinu méně než před týdnem. Méně lidí se ale také chodí testovat, jedním z důvodů úbytku testů je i ukončení pandemické pohotovosti minulý čtvrtek a na ni navázané možnosti nechat si jednou týdně udělat test na covid-19 zdarma bez žádanky od lékaře. Zatímco v pondělí bylo PCR testů asi 4800, o týden dřív téměř dvojnásobek.

Menší zájem mají lidé také o vakcíny proti covidu-19. Proočkovanost se prakticky zastavila na 65 procentech populace, lidí nad 65 let je očkováno více než 90 procent. Posilující dávku má asi 70 procent lidí starších 65 let a celkově zhruba 43 procent populace. Počty podaných dávek zvolna klesají od začátku roku, průměrný počet za minulý týden byl asi 2000 denně.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější