Vysoké inflace se bojí čtyři pětiny Čechů. Kroky ke zmírnění ale většina nepodnikne

Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době podniknout se svými financemi žádné kroky, které by znehodnocování jejich vlastních peněz mohlo zmírnit. Vyplývá to z průzkumu investiční platformy Roier, který mezi 1050 respondenty uskutečnila agentura Ipsos. V srpnu se inflace zvýšila o 4,1 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008.

CZK

Strach ze znehodnocení vlastních peněz je podobný u mužů i u žen. Liší se ale výrazněji podle místa pobytu. Nejméně se inflace obávají obyvatelé Libereckého kraje (68 procent), nejvíce pak lidé na Vysočině (86 procent).

Na 37 procent Čechů uvedlo, že peníze nechávají ležet na svém běžném účtu. Čtvrtina oslovených se naopak chystá své peníze nějakým způsobem investovat. K investování se přiklání více mužů než žen (30 procent proti 17 procentům). Chuť lidí investovat je přitom vyšší v Čechách (28 procent) než na Moravě (20 procent).

"Jsme svědky dramatického nárůstu inflace, která lidem vysává peníze z účtů. Zároveň žijeme v éře, kdy o investování uvažuje nebo se do něj aktivně zapojuje stále více lidí. Investiční aplikace a různé nové formy participačního investování zažívají boom," uvedl spoluzakladatel investiční platformy Roier David Bystrzycki.

Přestože možnosti investování se v poslední době i díky vzniku nových fintechových investičních platforem rozšířily a otevřely drobnějším investorům, Češi jsou v oblasti investic stále poměrně konzervativní. Investice do cenných papírů (devět procent) jsou u Čechů obdobně oblíbené jako investice do nemovitostí (deset procent).

Opatrnost Čechů pustit se do větších investičních aktivit může podle Bystrzyckého souviset i s prostým faktem, že řada lidí nemá dostatečné finanční rezervy. “Polovina lidí má k dispozici méně než 100.000 korun. Rezervu přes půl milionu uvedlo jen 13 procent oslovených. Přibližně čtvrtina lidí tvrdí, že na investování jim nezbývají žádné volné peníze," dodal Bystrzycki.

Češi tak s inflací hodlají bojovat hlavně pomocí šetření. V otázce, zda jsou zvyklí šetřit, odpovědělo kladně 76 procent oslovených. Nejvíce šetří lidé ve Středočeském kraji (83 procent), nejméně v Libereckém kraji (63 procent), což kontrastuje s prvenstvím Libereckého kraje jako regionu, kde se lidé nejméně bojí inflace.

I v otázce způsobů spoření nepřekvapili Češi zásadní mírou kreativity. Nejvíce zastoupené je penzijní spoření (61,3 procenta), nejméně oblíbený je pak termínovaný účet (6,5 procenta).

Témata: inflace | ekonomika | průzkumy

Důvěra českého průmyslu v ekonomiku se výrazně snížila

24.05.2023 10:58 Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v květnu výrazně snížila v průmyslu (-8,2 bodu) a mírněji v…

Průmyslu se daří, horší je to se stavební produkcí

09.05.2023 11:51 Průmyslová produkce v březnu meziročně stoupla o 2,2 procenta, rostla i meziměsíčně o 1,7 procenta.…

Jak na vysoké ceny potravin? Francie našla způsob, který chtějí okopírovat…

07.05.2023 21:42 S rostoucí inflací se nepotýká pouze Česko, ale i další země Evropy. Zdražování se promítá i do cen…

Novým prezidentem Světové banky bude podnikatel indického původu Ajay Banga

03.05.2023 18:17 Novým prezidentem Světové banky (SB) bude americký podnikatel indického původu Ajay Banga. Dnes o…

Američané zavřeli další banku, už třetí v letošním roce

01.05.2023 12:32 Aktualizováno V USA končí další banka. Regulátoři kvůli problémům uzavřeli First Republic Bank, všechny její…

Energie nejvíce ze všech členských zemí EU zdražovaly v Česku

26.04.2023 13:58 V rámci Evropské unie rostly ceny energií ve druhém pololetí loňského roku nejvíce v Česku a…

Související:

Nejnovější