Vysoké školy nemají s respirátory problém, mnohde už povinnost platí

Zástupci vysokých škol chápou dnešní rozhodnutí vlády, na základě kterého budou muset jejich studenti od 15. listopadu nosit respirátory i při výuce, pokud půjde o učebnu, kde bude 50 a víc studentů. V řadě škol podobné nařízení platí už nyní, vyplývá ze zjištění zpravodajů ČTK.

Respirátory

Aktuálně mají studenti vysokých škol povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nejsou usazeni. Zpřísnění podmínek je podle univerzit stále lepší volbou, než kdyby musely přejít na distanční výuku.

"Povinnost nosit respirátory ve výuce na naší univerzitě platí už nyní. Studenty jsme k tomu nabádali od začátku semestru, povinné je to od konce října a toto opatření se týká i vyučujících," řekla dnes rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Ve škole podle ní i přes zhoršování epidemické situace pokračuje prezenční výuka.

Nové a přísnější opatření nic nemění ani pro studenty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. I tam totiž podle nařízení rektora ochranné prostředky studenti při výuce už nosí. "Z důvodu snahy o eliminaci rizika rozšíření nákazy onemocnění covid-19 na UP rektor UP nařizuje studentům použít definovanou ochranu dýchacích cest i v průběhu výukových aktivit, pokud to specifika daného předmětu umožňují," uvedlo vedení univerzity.

Také studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nosí povinně respirátor při výuce už nyní. Na univerzitě také přešli ve výuce, které se účastní více než 50 lidí, do on-line podoby. Jako opodstatněné vzhledem ke zhoršování epidemie vnímá opatření i Ostravská univerzita. "Samozřejmě jej budeme na půdě univerzity vyžadovat. Nadále apelujeme na naše studenty i celou akademickou obec, aby nejen dodržovali všechna platná opatření, ale především, aby se nechali očkovat, a pomohli tak zvládnutí celé epidemie," uvedla její mluvčí Lucie Fremrová.

"Vzhledem k tomu, že vláda avizovala ještě jednání o dalších opatření na pátek, tak my také s úpravou režimových opatření vyčkáme a budeme to řešit až v pátek," řekla mluvčí Vysoké školy polytechnické Jihlava Vendula Marešová. Škola podle ní má kvůli covid-19 v karanténě jen minimum studentů a akademických pracovníků, výuka pokračuje normálně, prezenční výuku bude chtít udržet co nejdéle, aniž by studenty vystavovala nadměrnému riziku.

Názory samotných studentů na nové opatření se různí. "V současné době považuji takové opatření za potřebné. Sám bych nikoho nechtěl nakazit," řekl student Západočeské univerzity v Plzni Michal Švec, který se dozvěděl o svém nedávném rizikovém kontaktu a dnes byl na PCR testu. "Úplně by se mi celý den sedět ve škole s respirátorem nechtělo," uvedla proti tomu studentka druhého ročníku bakalářského studia Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Pavlína Klímová. Dodala, že nyní se vzdělává distančně, protože se v jejím ročníku potvrdil u jiného studenta koronavirus.

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 10:35 Aktualizováno Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman prý Lipavskému jen naznačil, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Prezident Zeman znovu odložil předávání státních vyznamenání

08.12.2021 17:56 Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Související:

Nejnovější

reklama