Pieta v místě romského koncentračního tábora v Letech u Písku je i výzvou, aby se v budoucnu společnost chovala férově k jakýmkoli menšinám, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). U tamního nouzového pohřebiště po poledni začalo pietní shromáždění k uctění památky romských a židovských obětí nacismu. Úctu, která se při pietě projevuje, si zaslouží všechny oběti nacismu, uvedl Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu.
"Pietní místa jsou dokumentem bezpráví a nelítostné perzekuce, kterou romská komunita, židovská komunita a další lidé zažívali od fašistů. Je to pro nás memento, abychom dělali vše pro to, aby se takové utrpení neopakovalo. To, že si to připomínáme na místech, kde tomu tak bylo, umocňuje tu výzvu, abychom dělali všechno pro to, aby se v budoucnosti společenství dokázala chovat férově a seriózně k menšinám, ať jsou to etnické, sociální nebo náboženské menšiny, a abychom si uvědomili, že úroveň demokratické společnosti se pozná jednak podle toho, jak se chová k menšinám, a jednak podle toho, zda dokáže nebo nedokáže přiznat chyby," řekl ČTK Vystrčil.
Jak doplnil, to vše symbolizuje památník Lety u Písku. Dokazuje podle něj, jak fašisté a komunisté netolerovali menšiny. "A to, že jsme i my udělali chybu, když jsme (včas) nedokázali vykoupit prasečák a zbudovat pietní místo. Trvalo to delší dobu, než by to mělo trvat, kdybychom si dokázali více uvědomit, jak velký význam to pietní místo má," řekl Vystrčil.
Pietního aktu se zúčastnili i vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti), ministr kultury Martin Baxa (ODS) nebo bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Po aktu mohou lidé navštívit farní hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbené především dětské oběti letského tábora.
V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Později tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat. Na demolici vepřína dal stát 110 milionů korun. Odhadované náklady na vznik památníku překročily 30 milionů, muzeum romské kultury ale očekává, že se s ohledem na rostoucí ceny materiálů nejspíš zvýší. Část uhradí dotace z norských fondů a část státní rozpočet. Nejdřív je nutné zbourat vepřín, pak by měl vzniknout na jeho místě Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, který chce muzeum otevřít příští rok. Podle starších informací mělo muzeum na stavbu příslib milionu eur (asi 25 milionů Kč) z norských fondů a půl milionu eur (13 milionů Kč) na expozice a aktivity.
Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů. Archeologové zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech byla v areálu bývalého vepřína.
Ornella Koktová si momentálně působí problémy hned na několika frontách. Po rozkolu s Agátou Hanychovou udělala něco, co neprospělo vztahům v rodině. Rozšířila totiž nepravdivou informaci o sestře Charlotte, která se teď konečně ozvala.
Britney Spears se dobrovolně rozhodla nastoupit na léčbu, protože před měsícem ji policisté zadrželi pro podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog. Informovala o tom britská BBC. Soudu se tak ale bývalá hvězda popmusic nevyhne.
Slovensko má nadále zájem o vzájemně výhodné vztahy a spolupráci s Maďarskem, reagoval slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) na výsledky parlamentních voleb v sousední zemi. Poděkoval zároveň končícímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
Smutek nezavládl jen v rodině Jiřiny Bohdalové, ale také v domácnosti jiné známé české herečky. Truchlí totiž i Mahulena Bočanová, protože zemřela jedna z osudových žen v životě jejího tatínka, který byl známým a respektovaným architektem.
Jednou z nejsmutnějších událostí loňského roku v českém šoubyznyse byla nepochybně prosincová smrt Patrika Hezuckého. Nejbližší rodina se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává. Důkazem jsou aktuální slova vdovy Nikoly.
Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí.
Fanoušci populární show StarDance od minulého týdne znají všechny hvězdné soutěžící, kteří se na podzim utkají v letošní řadě, i složení poroty. Česká televize již představuje i profesionální tanečníky. Zatím ale netušíme, koho bude který z nich doprovázet po parketu.
Čeští politici v posledních hodinách reagovali na výsledky parlamentních voleb v Maďarsku, kde končí éra Viktora Orbána v premiérském úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poblahopřál Peteru Magyarovi k vítězství a vyzval ho ke konstruktivní spolupráci obou zemí.
Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás.
Hudební festival Coachella 2026 se stal dějištěm velkého návratu Justina Biebera, který se v sobotu představil jako jedna z hlavních hvězd letošního ročníku. Dvaatřicetiletý zpěvák ovládl hlavní pódium v kalifornském Indiu, přičemž největší oporou mu v publiku byla jeho manželka Hailey Bieber.
U příležitosti blížícího se stého výročí narození zesnulé královny Alžběty II. se v Buckinghamském paláci otevírá dosud největší výstava mapující její ikonický styl. Expozice s názvem „Queen Elizabeth II: Her Life in Style“ nabízí pohled do šatníku panovnice, která svou módou nejen reprezentovala, ale také strategicky komunikovala se světem.
Život popové princezny Britney Spears se v těchto dnech odehrává ve dvou extrémně odlišných rovinách. Zatímco v Hollywoodu vypukl nelítostný boj o to, která z hvězd první velikosti ztvární zpěvačku v chystaném velkorozpočtovém životopisném filmu, samotná Britney čelí reálné hrozbě vězení. Čtyřiačtyřicetiletá matka dvou dětí byla minulý měsíc zatčena v Kalifornii kvůli podezření z řízení pod vlivem alkoholu a drog.