Vystrčil pochybuje, že Zeman ví, jak o něm jeho kancelář informuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm a o jeho zdravotním stavu prezidentská kancelář informuje. Zeman by se podle něj takto nechoval, a kdyby měl vše pod kontrolou, chtěl by, aby byla veřejnost více informována. Vystrčil to dnes řekl v diskusním pořadu televize CNN Prima News.

Miloš Zeman

Kandidát koalice Spolu na premiéra a šéf ODS Petr Fiala považuje za dostatečné vědět 8. listopadu, zda je prezident schopen dostát svým ústavním pravomocím. Tento den se sejde nová Sněmovna, po ní vláda podává do rukou hlavy státu demisi. Způsob informování ale podle něj prohlubuje nedůvěru lidí ve stát.

Šéf Senátu v pátek novinářům řekl, že prezident není v dobrých rukou, co se týče jeho spolupracovníků. Pracovníci prezidentské kanceláře podle Vystrčilova mínění činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil. Dnes doplnil, že má pochybnosti o tom, jestli Zeman ví, jak o něm kancelář informuje. "Zdá se mi, že tohle není jeho styl, že takhle by se nechoval," konstatoval Vystrčil. Kdyby mohl mít prezident vše pod kontrolou, třeba by podle Vystrčila řekl, aby veřejnost dostávala více informací o jeho zdravotním stavu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se má k situaci vyjádřit začátkem příštího týdne.

Vystrčil začátkem týdne požádal prezidentskou kancelář o informace o prognóze zdravotního stavu prezidenta Zemana. Když je do pátku nedostal, oslovil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze (ÚVN), kde se Zeman léčí. Odpověď zatím nemá. ÚVN prostřednictvím své mluvčí v sobotu bez bližších podrobností uvedla, že senátní žádost řeší se vší zodpovědností a naléhavostí.

Fiala dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že z ústavního hlediska stačí vědět do ustavující schůze Sněmovny, zda prezident může vykonávat své pravomoce. Z lidského hlediska je podle něj třeba respektovat, že každý může být nemocný a má mít čas i klid se uzdravit. "To bych respektoval i u prezidenta republiky," uvedl.

Za znepokojující ale považuje dění kolem informování o zdravotním stavu prezidenta republiky, která podle něj prohlubuje už tak obrovskou krizi důvěry občanů ve stát. "To je strašné, co se děje, nikdo nevěří nikomu," poznamenal s poukazem i na čtvrteční návštěvu předsedy končící Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Zemana. Její průběh veřejně zpochybnila policie a kritizovala nemocnice. Fiala nechápe, proč Vondráček vůbec za prezidentem na jednotku intenzivní péče šel, Sněmovna by se sešla 8. listopadu i bez rozhodnutí prezidenta. Sám jako vítěz voleb čeká na schůzku do chvíle, až bude Zeman na běžném pokoji a bude mít aspoň částečně pracovní program.

Bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) míní, že se lidé z prezidentské kanceláře nechovají dobře, zhoršují obraz prezidenta a vyvolávají nepříznivé nálady ve společnosti. Není to dobrý tým, ale pan prezident si ho vybral, poznamenal Štěch v diskusi na CNN Prima News. Sám by nyní nehlasoval o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele. Až do ustavující schůze Sněmovny to ani podle Štěcha není potřeba. Problém by byl, pokud by prezident poté nepřijal demisi vlády či nejmenoval nového premiéra, dodal.

Vystrčil na kritiku, že je jeho jednání předčasné, řekl, že by žádné dopisy nepsal, kdyby dostával informace z prezidentské kanceláře. "Není mi to příjemné. Mnohem příjemnější by mi bylo, kdyby informace standardně přicházely z kanceláře prezidenta republiky," uvedl.

Zeman byl hospitalizován před týdnem a je nyní umístěn na oddělení intenzivní medicíny ÚVN. Jeho ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral oznámil, že Zeman byl do nemocnice převezen kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Neuvedl ani, jak dlouho Zeman v nemocnici bude. Mluvčí nemocnice v pondělí ČTK řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný.

V sobotu přibylo skoro 11.000 nakažených, tisíc lidí je ve vážném stavu

05.12.2021 08:13 Nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. V sobotu…

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes na pozadí covidu vyrazí Mikuláš

05.12.2021 07:57 Do ulic měst a domácností s dětmi dnes vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Aktualizováno Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu…

04.12.2021 19:35 Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince, symbolicky…

SPD zváží, zda navrhne vlastního kandidáta na prezidenta

04.12.2021 18:26 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se chce až na jaře nebo v polovině příštího roku rozhodnout,…

V části Česka sněží, doprava se řidičům zkomplikovala

04.12.2021 17:49 Aktualizováno Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice dnes komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v…

SPD dál povede Okamura. Na sjezdu kritizuje rozhodování politiků

04.12.2021 16:52 Aktualizováno Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na…

Zájem o procvičování učiva na internetu zůstává podobný jako při uzavření…

04.12.2021 15:07 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Vláda by měla v pondělí projednat několik investičních pobídek za…

04.12.2021 13:40 Vláda by na svém pondělním jednání měla projednat několik investičních pobídek. Některé měla na…

Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za…

04.12.2021 11:58 Zástupci opozičních ODS a ANO v Praze kritizují vedení magistrátu za to, že kolem popelnic na…

Související:

Nejnovější

reklama