Vývozní a dovozní ceny v září meziročně kvůli zdražení energií opět stouply

Vývozní a dovozní ceny v září meziročně kvůli zdražení energií opět stouply. Ceny vyváženého zboží byly proti loňskému září vyšší o 14,3 procenta a dováženého zboží o 20 procent. V meziměsíčním srovnání se ceny v exportu snížily o 0,7 procenta a v importu klesly o dvě procenta, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj mělo největší vliv na meziměsíční pokles snížení cen minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí.

Dovoz a vývoz zboží

Ceny minerálních paliv ovlivnily také meziroční vývoj cen, v porovnání s loňským zářím byly totiž výrazně vyšší. Ve vývozu energie meziročně zdražily o 143,7 procenta. Podle statistiků ale vzrostly vývozní ceny ve všech sledovaných skupinách, například u potravin o čtvrtinu, u chemikálií o téměř pětinu a u polotovarů, jako kovových výrobků, železa a oceli, výrobků z pryže, o 18 procent.

V dovozu elektřina, plyn, ropné výrobky a uhlí meziročně zdražily o 118,6 procenta. Cena dovážených potravin, zejména pak masa a masných výrobků, byla proti loňsku vyšší o 22 procent, polotovary zdražily o téměř 15 procent a chemikálie, zvláště anorganické chemikálie a hnojiva, o 12 procent.

V meziměsíčním srovnání ceny minerálních paliv klesly, ve vývozu o 7,4 procenta a v dovozu o 12,5 procenta. Vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš doplnil, že největší vliv na meziměsíční pokles vývozních cen mělo zlevnění elektřiny a u dovozních cen snížení cen plynu.

Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně dosáhly hodnoty 95,3 procenta, v srpnu činily 93,6 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly opět nápoje a tabák a nejvyšší hodnoty paliva. Meziměsíčně směnné relace stouply na 101,3 procenta ze srpnových 98,7 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhlo průmyslové spotřební zboží, stroje a dopravní prostředky, nápoje a tabák, zatímco nejvyšší hodnoty paliva.

Témata: dovoz a vývoz

Související:

Nejnovější