VZP chce získat k milostivému létu pro dlužníky výklad ministerstva zdravotnictví

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad ministerstva zdravotnictví. Podle ní není právní úprava k odpuštění dluhů jednoznačná. Závěr k postupu by chtěla mít do konce příštího týdne. ČTK to dnes sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová.

VZP

Podle experta na dluhovou problematiku Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni se pojišťovna snaží do jistiny, jejímž splacením se celý dluh srovná, zahrnout i penále. Řada dlužníků by tak opatření nemohla využít. Podle poslanců, kteří milostivé léto prosadili, penále součástí jistiny není. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

"V tuto chvíli pojišťovna hledá cestu, jak zákon, který bohužel umožňuje nejednoznačný výklad, aplikovat do svého systému, aniž by se tím sama vystavovala riziku následných sankcí. VZP podniká všechny kroky k tomu, aby její klienti mohli využít této dluhové amnestie, usiluje mimo jiné o výklad ministerstva zdravotnictví, který by toto umožnil," uvedla Plívová. Podle ní by VZP jednoznačný závěr mohla mít do konce příštího týdne.

Takzvané milostivé léto prosadili poslanci letos v létě. Pokud dlužník od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a k ní 908 korun odměnu exekutorovi, úroky a další platby se mu odpustí. Týká se to jen dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Člověk tak dluží třeba zdravotním pojišťovnám, nemocnicím, dopravním podnikům, technickým službám, radnicím či firmě ČEZ. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musejí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a že exekutora vyzývají, aby postupoval podle příslušné normy.

Hůle míní, že se VZP rozhodla vůli zákonodárců vzepřít. "230.000 lidí možná VZP nedá šanci na cestu z dluhové pasti. Její právníci tvrdí, že penále je jistinou. V exekuční příkazech je ale jistina a penále běžně odděleno. Zákonodárci jasně s odpouštěním penále počítali," uvedl expert.

Podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) není možné penále prohlásit za jistinu, ke které vzniklo. Považuje to za "neakceptovatelné pohnutí interpretace" novely exekučního řádu, která milostivé léto upravuje. "Penále je a vždycky bude příslušenství, které má být v rámci milostivého léta odpuštěno," řekl na tiskové konferenci lidovců. Podle něj se někteří věřitelé z řad institucí snažit hledat kličky, které jsou z jeho pohledu "za hranou zákona".

Výborný uvedl, že o problému jednal s předsedkyní správní rady VZP Věrou Adámkovou (ANO). "Došli jsme k závěru, který kvituji. Na příštím jednání správní rady bude projednáno usnesení, a věřím, že také schváleno, které jasně stanoví pro VZP základní princip, že penále nemůže být jistinou, ale je příslušenstvím," řekl Výborný. Správní rada VZP by se měla sejít 25. října.

Podobně se vyjádřil poslanec Patrik Nacher (ANO), který patří mezi zákonodárce, kteří milostivé léto prosadili. "Pod jistinu nespadá penále, jak občas někde čtu. To nebylo záměrem tohoto pozměňujícího návrhu," uvedl Nacher. Po jednání s Adámkovou napsal, že další kroky k řešení budou následovat.

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci, píší média v zahraničí

19.10.2021 19:11 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Poslaneckou sněmovnu nejspíš povede Pekarová Adamová

19.10.2021 19:06 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post…

Velká Británie ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s covidem od března

19.10.2021 18:38 Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší…

Vojtěch přišel s novými opatřeními. V práci respirátory, v restauracích…

19.10.2021 17:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Mynář neodstoupí a Babišem se odvolat nenechá. Podle právníka ale nemá na…

19.10.2021 17:41 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Tempel má být ihned propuštěn, rozhodl ÚS

19.10.2021 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Čtvrtina samoživitelů si kvůli zdražování musela vzít půjčku

19.10.2021 16:59 Čtvrtina samoživitelů a samoživitelek si kvůli zdražování musela už vzít půjčku. Tři čtvrtiny…

Koalice Spolu a Pirátů se STAN jednaly ve Sněmovně o vládě

19.10.2021 16:40 Ve Sněmovně se dnes odpoledne sešli ke druhému jednání o budoucí vládě lídři koalic Spolu (ODS, KDU…

Senát se chystá na aktivaci článku 66. Poslanci mají podmínku

19.10.2021 16:33 Aktualizováno Předsedové sněmovních stran včetně předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše se dnes odpoledne…

Babiš odvolá Mynáře, pokud sám nerezignuje. To může jen Zeman, reaguje Hrad

19.10.2021 16:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k…

Související:

Nejnovější

reklama