VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na ni chce upozornit v informační kampani, o které dnes informovala novináře. Od pondělí by se měla objevit v televizích a rádiích, na internetu i venkovních reklamních plochách. Pojišťovnu vyjde na 20 milionů korun. Ukázat chce i ekonomickou výhodnost prevence konkrétních nemocí ve srovnání s léčbou.

VZP

"Češi netuší, kolik zdravotní péče stojí. Převažuje myšlenka, že zdravotní péče je zadarmo, že je daná ústavou. Zadarmo ale rozhodně není, v tomto smyslu je třeba edukovat," řekl náměstek VZP pro služby klientům Ivan Duškov. Připomněl, že zdroje veřejného zdravotního pojištění nejsou neomezené. Pro letošní rok počítá systém veřejného zdravotního pojištění se 460 miliardami korun, peníze do něj odvádí zaměstnanci, zaměstnavatelé, živnostníci i stát prostřednictvím plateb za děti, seniory či nezaměstnané.

Ambicí pojišťovny je podle Duškova změnit uvažování lidí o zdraví a systému zdravotní péče. "Spouštíme proto fiktivní e-shop, kde bude v nabídce třeba umělá ledvina nebo bypass s uvedenými reálnými náklady," vysvětlil. Lidé se na webu Systemshop.cz, který bude spuštěn v pondělí, dočtou průměrné reálné ceny, která pojišťovna za zákroky s hospitalizací v posledních dvou letech platila.

"Neříkáme, že by lidé neměli péči čerpat, naopak je nabádáme, ať využijí možnosti prevence. Chceme, aby přemýšleli o svém zdraví i celém systému, který není perpetuum mobile," dodal. Jako příklad uvedl očkování proti covidu-19, kdy cena vakcíny byla v řádu stokorun, cena denní hospitalizace pak v desítkách tisíc. Podobné je to podle něj třeba s chřipkou, ale také s chronickými nemocemi, které lze ovlivnit zdravým životním stylem. Teoreticky je podle studií preventabilní 60 až 70 procent nákladů na zdravotní péči.

Na preventivní prohlídky u praktických lékařů ale chodí jen polovina pojištěnců VZP, ke gynekologovi 56 procent žen. Ještě menší podíl je lidí, kteří navštěvují preventivní screening pro odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. Mezi klienty VZP jich je jenom 27 procent, přestože pojišťovna lidi nad 50 let zve i dopisem.

Mediální kampaň začne za v pondělí 6. února a skončí na konci března, největší část jejích nákladů je na nákup inzertních ploch a vysílacího času. Podle zástupce agentury McCann Prague Petra Hermanna neočekávají, že se chování lidí změní rychle, chtějí hlavně téma ceny zdravotní péče dostat do povědomí. Práce je to podle něj na dva nebo tři roky. Po konci března si pojišťovna dopad kampaně vyhodnotí a rozhodne o jejím pokračování.

Témata: VZP | zdravotnictví

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Související:

Nejnovější