VZP naváže nové příspěvky pro pojištěnce na absolvovanou prevenci

Pojištěnci největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří absolvovali preventivní prohlídky, budou moci v roce 2023 čerpat nové finanční příspěvky. Pojišťovna jim přidá na rehabilitační aktivity nebo dentální hygienu, řekli její zástupci na dnešní tiskové konferenci.

VZP

V ČR je sedm zdravotních pojišťoven, na dentální hygienu a rehabilitační aktivity, jako jsou masáže či sauna, přispívá většina z nich. VZP letos na tuto péči přispívala jen dárcům krve.

"Každá koruna, kterou investujeme do prevence se za pár let násobně vrátí," uvedl k tomu ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle dřívějších odhadů odborníků na zdraví populace jedna koruna investovaná do prevence ušetří až tři koruny, které bude v budoucnu nutné vynaložit na léčbu.

Dosud VZP, která má mezi pojištěnci asi 59 procent populace, příspěvky vázala na absolvování jí nehrazeného výkonu, například očkování. Pojištěnci pak jeho cenu či její část vrátila. Nové příspěvky budou vázané na absolvování preventivní prohlídky. Lidé, kteří byli v posledních dvou letech na prohlídce u svého praktického lékaře, budou mít v příštím roce nárok na 500 korun na dentální hygienu.

Tisíc korun na rehabilitační aktivity, jako jsou masáže, sauna či plavání, mohou dostat ti, kteří v posledních dvou letech absolvovali vyšetření v jednom ze čtyř screeningů. Ženy mohou být pravidelně vyšetřované kvůli odhalení rizika rakoviny děložního hrdla, od 45 let ještě rakoviny prsu. Lidé nad 55 let se mohou nechat vyšetřit na riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku a současní či bývalí kuřáci ve věku 55 až 75 let na riziko rakoviny plic.

Příspěvek 500 korun na zubní hygienu pojišťovna od příštího roku zavádí bez dalších podmínek také pro děti od jednoho roku a navyšuje některé další příspěvky, například pro novorozence, na pohybové aktivity nebo přístrojovou pedikúru diabetiků.

Všechny zdravotní pojišťovny přispívají svým pojištěncům na jinak nehrazenou péči. Obvyklé jsou příspěvky pro diabetiky nebo na očkování, pohybové aktivity, speciální diety či právě zubní hygienu, některé ale také například na letní tábory či dětské cyklistické helmy. Pojištěnec musí nákup či absolvování péče prokázat dokladem, pojišťovna zpětně peníze či jejich část proplatí. Systémy příspěvků se liší, některé pojišťovny stanoví seznam více příspěvků, z nichž si pojištěnec dané kategorie může vybrat, jiné dávají konkrétní skupině pojištěnců vždy konkrétní možnost příspěvku.

Podle zákona o VZP mohla pojišťovna plnit fond prevence především z pokut a penále, nově může stejně jako ostatní pojišťovny od příštího roku použít i část vybraného pojistného nebo nevyužité peníze z provozního fondu. Celkově může jít až o jedno procento příjmů z veřejného zdravotního pojištění. VZP tak plánuje na příští rok 981 milionů korun, o 314 milionů víc než letos.

Témata: VZP

Nerudová předstihla oba hlavní soupeře, Babiše by porazil i Pavel

09.12.2022 14:26 Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první…

Sociální demokraty čeká sjezd, budou volit místopředsedu

09.12.2022 13:20 ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK…

Diplomat Bálek bude od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

09.12.2022 13:15 Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se…

Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

09.12.2022 13:05 Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo…

Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu…

09.12.2022 12:45 Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla…

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Související:

Nejnovější