VZP naváže nové příspěvky pro pojištěnce na absolvovanou prevenci

Pojištěnci největší zdravotní pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří absolvovali preventivní prohlídky, budou moci v roce 2023 čerpat nové finanční příspěvky. Pojišťovna jim přidá na rehabilitační aktivity nebo dentální hygienu, řekli její zástupci na dnešní tiskové konferenci.

VZP

V ČR je sedm zdravotních pojišťoven, na dentální hygienu a rehabilitační aktivity, jako jsou masáže či sauna, přispívá většina z nich. VZP letos na tuto péči přispívala jen dárcům krve.

"Každá koruna, kterou investujeme do prevence se za pár let násobně vrátí," uvedl k tomu ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle dřívějších odhadů odborníků na zdraví populace jedna koruna investovaná do prevence ušetří až tři koruny, které bude v budoucnu nutné vynaložit na léčbu.

Dosud VZP, která má mezi pojištěnci asi 59 procent populace, příspěvky vázala na absolvování jí nehrazeného výkonu, například očkování. Pojištěnci pak jeho cenu či její část vrátila. Nové příspěvky budou vázané na absolvování preventivní prohlídky. Lidé, kteří byli v posledních dvou letech na prohlídce u svého praktického lékaře, budou mít v příštím roce nárok na 500 korun na dentální hygienu.

Tisíc korun na rehabilitační aktivity, jako jsou masáže, sauna či plavání, mohou dostat ti, kteří v posledních dvou letech absolvovali vyšetření v jednom ze čtyř screeningů. Ženy mohou být pravidelně vyšetřované kvůli odhalení rizika rakoviny děložního hrdla, od 45 let ještě rakoviny prsu. Lidé nad 55 let se mohou nechat vyšetřit na riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku a současní či bývalí kuřáci ve věku 55 až 75 let na riziko rakoviny plic.

Příspěvek 500 korun na zubní hygienu pojišťovna od příštího roku zavádí bez dalších podmínek také pro děti od jednoho roku a navyšuje některé další příspěvky, například pro novorozence, na pohybové aktivity nebo přístrojovou pedikúru diabetiků.

Všechny zdravotní pojišťovny přispívají svým pojištěncům na jinak nehrazenou péči. Obvyklé jsou příspěvky pro diabetiky nebo na očkování, pohybové aktivity, speciální diety či právě zubní hygienu, některé ale také například na letní tábory či dětské cyklistické helmy. Pojištěnec musí nákup či absolvování péče prokázat dokladem, pojišťovna zpětně peníze či jejich část proplatí. Systémy příspěvků se liší, některé pojišťovny stanoví seznam více příspěvků, z nichž si pojištěnec dané kategorie může vybrat, jiné dávají konkrétní skupině pojištěnců vždy konkrétní možnost příspěvku.

Podle zákona o VZP mohla pojišťovna plnit fond prevence především z pokut a penále, nově může stejně jako ostatní pojišťovny od příštího roku použít i část vybraného pojistného nebo nevyužité peníze z provozního fondu. Celkově může jít až o jedno procento příjmů z veřejného zdravotního pojištění. VZP tak plánuje na příští rok 981 milionů korun, o 314 milionů víc než letos.

Témata: VZP

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější