Wagnerovci opouští Rusko, míří do Běloruska za Prigožinem

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin, foto: Reprofoto
Libor Novák 16. července 2023 16:05
Sdílej:

Ukrajinská pohraniční stráž potvrdila příjezd bojovníků z ruské soukromé Wagnerovy skupiny do Běloruska. Informaci zveřejnila britská televizní stanice BBC, která uvádí, že pohraničníci nyní analyzují, kolik wagnerovců se v Bělorusku může nacházet a jaké jsou jejich přesné pozice a cíle.

Podle neověřených zpráv přejel v sobotu ráno hranici s Běloruskem konvoj asi 60 vozidel s příslušníky Wagnerovy skupiny. Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko v krátkém prohlášení potvrdil přítomnost wagnerovců v Bělorusku. Uvedl, že pohraniční stráž "stále monitoruje situaci" na severní hranici země.

Analytici Institutu pro studium války (ISW) v sobotu uvedl, že rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina potvrzuje, že si chtěl ponechat Wagnerovu skupinu žoldáků jako bojovou sílu. Zároveň se ji snažil oddělit ji od jejího šéfa Jevgenije Prigožina. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Analytici poukazují na to, že ruský prezident Vladimir Putin řekl, že má v úmyslu zachovat Wagnerovu skupinu jako soudržnou bojovou sílu, nikoli ji rozdělovat. Snaží se však odstranit Jevgenije Prigožina, zakladatele soukromé vojenské společnosti, z jejího .

Putin však nadále trvá na svém směšném tvrzení , že soukromé vojenské společnosti v Rusku neexistují. Navzdory tomu Putin po neúspěšné vzpouře v červnu nabídl příslušníkům Wagnerovy skupiny možnost pokračovat v boji na Ukrajině pod vedením svého původního velitele, uvedla agentura Reuters.

Stalo se tak podle Putina při setkání v Kremlu krátce po vzpouře. Proti návrhu se postavil šéf skupiny Jevgenij Prigožin. Putin tvrdí, že wagnerovcům na setkání udělal mnoho nabídek včetně té, aby dále bojovali na Ukrajině pod stejným velitelem.

Není navíc ani jasné, kolik bojovníků v Rusku zůstalo. Běloruské ministerstvo obrany na svém informovalo, že Wagnerovci poskytovali výcvik vojákům jednotkám teritoriálních vojsk. Momentálně není jasné, jestli žoldáci na území Běloruska skutečně budou trvale. Ukrajinská strana ale pozoruje úbytek ruských vojáků.

Podle dřívějších zpráv médií se do tábora mají přesunout členové ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti poté, co wagnerovci podnikli protestní tažení na Moskvu. Informoval o tom běloruský server .

Ruský nezávislý portál Vjorstka dříve napsal, že tábor se staví pro 8000 wagnerovců. Běloruské úřady o nově vzniklém areálu ale oficiálně neinformovaly. V úterý naopak běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdil, že v Bělorusku žádné tábory pro členy Wagnerovy soukromé vojenské společnosti nevznikají.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Kriminalisté řeší nález části lidského těla na Sokolovsku

Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí do konce týdne. Víkendová předpověď slibuje změnu k lepšímu

Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová nešetří kritikovou svého bývalého podcastu

Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu. 

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Princezna Kate se vyjádřila k tragédii, která otřásla Británií!

Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.