V italském Turíně dnes večer proběhlo druhé semifinále nejsledovanější nesportovní soutěže na světě, Eurovision Song Contest neboli Eurovize. Českou republiku zastupuje tříčlenná kapela We Are Domi se zpěvačkou Dominikou Haškovou, která se probojovala až do finále.
Česko-norská formace se představila skladbou Lights Off jako poslední z 18 interpretů a do finále postoupila. Naváže tak na úspěchy předchozích českých reprezentantů, jako Mikolas Josef nebo Lake Malawi. Kromě České republiky z druhého semifinále postoupily i Belgie, Ázerbajdžán, Polsko, Finsko, Estonsko, Švédsko, Austrálie, Rumunsko a Srbsko.
Kapela We Are Domi byla prezentována jako příklad mezinárodní spolupráce. Hašková se narodila ve Spojených státech, když její otec, hokejový brankář Dominik Hašek, hrál v dresu Buffalo Sabres. Na kytaru hraje Casper Hatlestad a na klávesy Benjamin Rekstad, oba pocházející z Norska.
V sobotu se ve Velkém finále rozhodne, kdo letošní ročník soutěže vyhraje. Z prvního úterního semifinále postoupila ukrajinská formace Kalush Orchestra, která je považována za favorita soutěže. Postoupili také reprezentanti Švýcarska, Arménie, Řecka, Islandu, Nizozemska, Litvy, Norska, Moldavska a Portugalska.
Zástupci Ruska se soutěže neúčastní, o jejich vyřazení rozhodli pořadatelé koncem února s odkazem na možné ohrožení dobrého jména akce. Automaticky naopak do finále postupuje takzvaná Velká pětka, tedy země, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace. Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko.
Soutěž Eurovize se koná každoročně už od roku 1956. Sledovanost finálového večera se odhaduje až na 200 milionů diváků. Dodnes nejslavnějším vítězem zůstává švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila s hitem Waterloo. Píseň byla v roce 2005 vybrána jako vůbec nejlepší v celé historii soutěže.
Česká republika se Eurovize poprvé zúčastnila v roce 2007, a to jako jedna z posledních zemí v Evropě. Do finále se dosud probojovali tři čeští interpreti: v roce 2016 Gabriela Gunčíková, v roce 2018 obsadil Mikolas Josef celkově šesté místo a v roce 2019 do finále postoupila kapela Lake Malawi, která nakonec skončila jedenáctá. V minulosti se soutěže zúčastnil i Karel Gott.
Karlos Vémola se prostřednictvím týmu rozhodl reagovat na informace zveřejněné po vydání policejní zprávy o případu, který se má týkat jeho osoby. Podle spolupracovníků stále není jasné, z čeho je zápasník podezřelý.
Česko oběhla během probíhajícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Televizní diváci si ho dnes budou moci připomenout na obrazovkách jedné z tuzemských televizí.
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Veronika Žilková má početnou rodinu. Může za to i její nejstarší dcera Agáta Hanychová, která má tři děti. Otcem nejstaršího z potomků je Agátin současný manžel Mirek Dopita, jenž o uplynulém víkendu vyrazil s tchyní do společnosti.
Meteorologové už mají první představu o počasí v příštím týdnu. Výrazná změna se neočekává. Přes den bude kolem nuly, v noci má mrznout. Vyloučeno není ani sněžení. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Teď to vypadá na konec všech sporů, když soud posvětil dohodu mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ohledně péče o dceru Rozárku. Jenže dcera herečky Veroniky Žilkové se už dopředu domnívá, že válka s bývalým partnerem bude mít další dějství.
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Vévodkyně Sophie z Edinburghu se v posledních letech vypracovala v jednu z nejdůležitějších postav britské monarchie. Před svými 61. narozeninami, které oslaví 20. ledna, je stále častěji označována za „tajnou zbraň“ královské rodiny. Její význam podtrhuje zejména hluboké přátelství s princeznou Kate, kterému odborníci přisuzují klíčovou roli pro stabilitu budoucího královského páru.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vstupují do nového roku s výraznými změnami ve svém pracovním týmu. Princ Harry a Meghan Markle se rozhodli obnovit spolupráci s prestižní hollywoodskou PR agenturou Sunshine Sachs Morgan & Lylis. Tento krok přichází v době, kdy jejich komunikační oddělení prochází rozsáhlou restrukturalizací po sérii odchodů klíčových zaměstnanců v uplynulém roce.
V Česku se v pondělí večer opět vzpomínalo na Patrika Hezuckého. V O2 areně se uskutečnil vzpomínkový koncert za účasti hvězd. Akci již v prosinci oznámil moderátor Leoš Mareš, hlavní organizátor show.
Česko v pondělí oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Informace pochopitelně zasáhla jeho kolegy, z nichž někteří se s Maděričem rozloučili na sociálních sítích. Například komik Petr Jablonský.
Karlos Vémola se v pondělí na kauci dostal z vazby na svobodu. Ještě večer se sám poprvé ozval fanouškům. K ostře sledované kauze toho zatím moc neřekl. Především poděkoval lidem za podporu a zmínil, že teď chce čas věnovat rodině a svému zdraví.