WHO chce moratorium na přeočkování, aby byly vakcíny pro chudé země

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 8. září 2021 21:02
Sdílej:

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes opět vyzval k tomu, aby se do konce roku v bohatších zemích nepoužívaly vakcíny proti covidu-19 k přeočkování již plně očkovaných osob, které se těší dobrému zdraví. Vakcíny by místo toho měly být odeslány do chudých zemí, které dosud stačily proti covidu-19 naočkovat jen malou část populace, apeloval šéf WHO na tiskové konferenci.

"Nechceme v tuto chvíli sledovat všeobecné používání vakcín k přeočkování zdravých, plně očkovaných lidí," řekl. "Nebudu mlčet, když si firmy a země, které kontrolují dodávky vakcín, myslí, že chudí se mají spokojit se zbytky," prohlásil podle agentury AFP.

Čtyři pětiny vakcín podle šéfa WHO končí v bohatých zemích. "Slyšeli jsme výmluvy od výrobců a některých bohatých zemí, že chudé země nejsou schopny absorbovat vakcíny," řekl Tedros. Poznamenal přitom, že téměř všechny chudé státy prokázaly schopnost úspěšně očkovat populaci proti dětské obrně, spalničkám a dalším chorobám. "Chudé země byly zbaveny nástrojů na ochranu svých lidí, protože výrobci dali přednost či měli ze zákona povinnost splnit bilaterální dohody s bohatými zeměmi, ochotnými platit špičkové ceny," citovala šéfa WHO agentura Reuters.

Přeočkování, které vedle Izraele plánuje i mnoho evropských států, kritizoval šéf WHO již počátkem srpna. Podle něj by teď měly dostat prioritu dodávky vakcín do chudších států, kde je proočkovanost obyvatel stále velmi nízká. Vyspělé země by podle něj měly počkat s plány na přeočkování alespoň do konce září, až bude naočkováno proti covidu-19 nejméně deset procent světové populace. Francie a Německo ale následně oznámily, že budou s přípravami přeočkování svých obyvatel pokračovat.

Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes znovu vyzval k prodloužení moratoria na přeočkování přinejmenším do konce letošního roku, aby každá země mohla naočkovat proti covidu-19 alespoň 40 procent svých obyvatel.

Cíle WHO se podle jejího šéfa nemění, tedy dosáhnout naočkování alespoň deseti procent světové populace do konce září, nejméně 40 procent do konce roku a 70 procent do poloviny příštího roku. Současně WHO nepřestává kritizovat potíže s dostupností vakcín v chudých zemích.

"Máme řešení, abychom zastavili šíření (koronaviru) a zachránili životy. Ale tato řešení nejsou dobře uplatňována," uvedl a vyjádřil politování nad tím, že bohaté země zatím poskytly jen 15 procent z přislíbené půldruhé miliardy očkovacích látek. "Nechceme žádné další sliby. Chceme vakcíny!" zdůraznil.

Stalo se
Světové celebrity
Jeffrey Epstein a Michael Jackson

Slovensko řeší autonehodu syna herce Maroše Kramára

Slovenská média během probíhajícího únorového víkendu hodně skloňují jméno Maroše Kramára. Úplně to přitom není jeho vina. Řeší se však dopravní nehoda, při které měl za volantem sedět jeho syn. Teenager ale není dospělý, zároveň prý byl pod vlivem alkoholu. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Počasí se bude oteplovat. Změna přijde až o víkendu

V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho vysvětlila, proč se rozešli s Lukášem Langmajerem

Českým šoubyznysem otřásl v tomto týdnu jeden nečekaný rozchod. Sbohem si dali Jitka Boho a Lukáš Langmajer, jejichž nečekaná lovestory byla velkým tématem loňského roku. Modelka se nyní poprvé obsáhleji vyjádřila k okolnostem konce vztahu. 

Sport
Metoděj Jílek

Stříbrná olympijská premiéra. Rychlobruslař Jílek navazuje na Sáblíkovou

Premiéra jako hrom. Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek se poprvé představil v olympijském závodě, konkrétně v závodě na 5000 metrů, a ihned se mu podařilo získat pro Českou republiku olympijskou medaili. V Miláně si dojel pro stříbro poté, co v předposlední rozjížďce z celkových deseti zajel čas 6:06,48, který mu nakonec stačil na druhé místo.