WHO: Covid tu bude, musíme se s ním naučit žít. Úmrtí ale ubývá

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 27. dubna 2023 10:45
Sdílej:

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že počet úmrtí na covid-19 klesl od začátku roku o 95 procent. Přesto v populaci nemoc stále cirkuluje a země se budou muset naučit s ní žít.

Podle WHO bude covid-19 v populaci přetrvávat a země se budou muset naučit, jak zvládat jeho následky, včetně takzvaného dlouhého covidu, tedy dlouhodobých negativních účinků na zdraví pacientů.

"Jsme velmi povzbuzeni trvalým poklesem hlášených úmrtí na covid-19, které od začátku letošního roku klesly o 95 procent," uvedl podle médií s odkazem na agenturu AP šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci.

Dodal, že navzdory poklesu některé země zaznamenávají nárůst a za poslední čtyři týdny přišlo kvůli nemoci o život 14 000 lidí. Upozornil také na variantu XBB.1.16, která podle něj dokazuje, že koronavirus se stále mění a může způsobovat nové vlny onemocnění a úmrtí.

Maria Van Kerkhove, technická vedoucí WHO pro onemocnění covid-19, uvedla, že subvarianty XBB jsou nyní dominantní po celém světě a vyznačují se například nízkou imunitní odpovědí, což znamená, že lidé se mohou nakazit znovu, navzdory prodělané infekci či očkování.

WHO doufá, že zruší ohrožení veřejného zdraví mezinárodního zájmu (PHEIC), které bylo vyhlášeno v lednu 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru. Komise se má k tomuto tématu sejít příští měsíc.

"Virus tu ale zůstane a všechny země se ho budou muset naučit zvládat spolu s dalšími infekčními chorobami," dodal s tím, že jeden z deseti nakažených trpí dlouhým covidem, což znamená, že stovky milionů lidí budou potřebovat dlouhodobější péči.

Všechny země se musí zabývat "překážkami imunizace, ať už jde o přístup, dostupnost, náklady nebo dezinformace," doplnil.

Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

V pondělí o jeden, celkem až o pět stupňů. Po víkendu stoupnou teploty

Do Česka po právě začínajícím víkendu opravdu dorazí slibované oteplení. Navzdory tomu, že se zima blíží každým dnem. Teploty vyšplhají až na 17 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zahraničí
Donald Trump opět přivítal Volodymyra Zelenského v Bílém domě. (17.10.2025)

Putin dosáhl svého. Trump si nechá Tomahawky pro USA, eskalaci si nepřeje

Ukrajinská armáda zřejmě rakety Tomahawk od Američanů nezíská. Naznačují to vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa během jednání s Volodymyrem Zelenským, který v pátek opět dorazil do Bílého domu. Zelenskyj přitom konstatoval, že on a Trump už si navzájem porozuměli. 

Sport
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Pavel Nedvěd poprvé promluvil o výběru nového reprezentačního trenéra

Český fotbal od neděle, kdy reprezentace ostudně prohrála kvalifikační zápas na Faerských ostrovech (1:2), hodně spoléhá na Pavla Nedvěda. Manažer reprezentací, bývalý kapitán národního týmu a partner slovenské zpěvačky Dary Rolins naznačil, kdy chce mít jasno o nástupci odvolaného Ivana Haška. 

České celebrity
Lela Vémola

Vémolovým se ulevilo. Arnie je konečně po náročné operaci

Jen ti, kteří si s dětmi prošli něčím podobným, se dokážou vcítit do pocitů Lely Vémola. Osud jejího nejmladšího potomka měli v uplynulých dnech v rukou lékaři. I další vyjádření manželky známého zápasníka ale naznačují, že všechno dobře dopadlo.