WHO: Jen šest procent pacientů na JIP v Jižní Africe jsou lidé s covidem

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 9. prosince 2021 13:33
Sdílej:

Jihoafrická republika, kde nová varianta koronaviru omikron rozpoutala čtvrtou vlnu epidemie covidu-19, v uplynulých sedmi dnech zaznamenala 255procentní nárůst v počtu nově infikovaných, ale pouze šest procent lůžek na jednotkách intenzivní péče je nyní obsazeno covidovými pacienty. Dnes to podle agentury Reuters uvedl představitel africké pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Thierno Balde.

Balde na tiskové konferenci vystoupil v době, kdy se objevují první neoficiální tvrzení jihoafrických lékařů a výzkumníků, podle nichž nákaza variantou omikron má většinou mírný průběh, píše Reuters.

Z celosvětového počtu potvrzených případů nákazy variantou omikron připadá na Afriku 46 procent, uvedl dnes na on-line briefingu Richard Mihigo, který ve WHO odpovídá za imunizační program v Africe.

Varianta omikron, kterou WHO označila za znepokojivou, byla poprvé popsána v Jihoafrické republice a dosud se prokázala v bezmála 60 zemích. Vzhledem k velkému počtu mutací vyvolala mezi světovými vědci a vládami znepokojení a přiměla mnoho zemí k zavedení nových cestovních omezení.

V souvislosti s omikronem se nyní hovoří zejména o násobně vyšší nakažlivosti. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu uvedl, že omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než varianta delta, ale mírnější průběh nemoci covid-19. Pro finální potvrzení je ale podle něj zapotřebí dalších studií.

Stalo se