WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

Mléko, ilustrační foto
Mléko, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 19. dubna 2024 21:22
Sdílej:

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Ptačí chřipka A/H5N1 byla poprvé zaznamenána v roce 1996. Od roku 2020 došlo k exponenciálnímu nárůstu ohnisek u ptáků, což vedlo ke zvýšení počtu infikovaných savců.

Tento kmen způsobil úmrtí desítek milionů drůbeže, a to včetně volně žijících ptáků a suchozemských i mořských savců.

V minulém měsíci se ke seznamu infikovaných přidaly i krávy a kozy, což byl podle odborníků překvapivý vývoj, neboť se nepředpokládalo, že by tyto druhy byly náchylné k tomuto typu chřipky.

Americké úřady začátkem dubna oznámily, že se z ptačí chřipky zotavuje i jedna osoba pracující na mléčné farmě ve státě Texas. Jedná se o první případ člověka infikovaného ptačí chřipkou z krávy, upřesnila na pátečním briefingu v Ženevě vedoucí globálního chřipkového programu WHO Wenqing Zhangová.

Zhangová dále uvedla, že v rámci současných ohnisek byl zaznamenán přenos viru z ptáka na krávu, z krávy na krávu a z krávy na ptáka. Z toho vyplývá, že virus mohl najít jiné cesty přenosu, než byly doposud brány v úvahu.

V syrovém mléce krav byla podle Zhangové zaznamenána velmi vysoká koncentrace viru A/H5N1. Odborníci stále zkoumají, jak dlouho je virus schopen v mléce přežít.

Texaské úřady informovaly, že mlékárny jsou povinny ničit mléko od nemocných krav. Zároveň zdůraznily důležitost dodržování bezpečných výrobních a stravovacích postupů, včetně konzumace pouze pasterizovaného mléka a mléčných výrobků.

Zhangová dále uvedla, že zatím neexistují důkazy o šíření chřipky A/H5N1 mezi lidmi.

Stalo se
Počasí
Léto v Praze

Víkendové počasí bude za týden tropické. Na závěr přijde změna

Příští víkend bude na našem území opravdu tropický, naznačuje aktuální výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší odpolední teploty opět překročí třicítku, v neděli se ale má ochladit. 

Sport
Ilustrační foto

Wimbledon viděl finále dvou Češek. Na Navrátilovou či Kvitovou navázala Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

Domácí
Praha, ilustrační fotografie.

Hrozí dopravní kolaps v Praze? V centru začne po víkendu zásadní omezení

Pražané se od začátku příštího týdne musí připravit na další zásadní omezení automobilové dopravy v samém centru hlavního města. Upozornila na to Správa železnic, protože důvodem bude oprava části hlavního nádraží. 

České celebrity
Eva Burešová

Tajemství účesu Evy Burešové. Po pěti letech se konečně dočkala

Eva Burešová už možná ani nevěřila, že se to ještě stane. Teď se ale raduje, protože návrat do původního stavu, jak to sama nazvala, po pěti letech opravdu nastal. Co přesně je u populární herečky a zpěvačky nového?