Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že evropské státy v létě budou mít vysoké počty nakažených koronavirem. Agentuře AFP to řekl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. Mohou za to nové a nakažlivější subvarianty viru i zrušení pandemických opatření. Kluge také vyzval evropské státy, aby neomezovaly testování. Pro ochranu před vážnými příznaky nemoci covidu-19 je stále důležité očkování.
Denní přírůstky nakažených v Evropě se za poslední měsíc ztrojnásobily. Nejvyšší čísla vykazují například Portugalsko, Francie, Německo či Rakousko.
"Protože země v Evropě zrušily dříve zavedená opatření, bude se virus během léta rychle šířit," uvedl Kluge. Podle expertů za růst počtu nových případů infekce mohou i nové a nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron.
Kluge doufá, že díky úspěšnému očkování proti covidu-19 v mnoha evropských zemích nárůst případů koronaviru nepovede k vážnější dopadům jako v předchozích fázích pandemie covidu-19. "Naše doporučení stále platí," uvedl Kluge. WHO doporučuje izolaci nakažených, očkování proti covidu-19 a také nošení roušek a respirátorů v místech, kde je velký počet lidí. Dalším prvkem pro snížení rizika zahlcení nemocnic a růstu počtů úmrtí jsou opatření na ochranu rizikových skupin.
WHO také vyzývá evropské státy, aby neomezovaly testování. Některé to však už udělaly. "Virus ale nezmizí, když ho státy přestanou sledovat. I nadále infikuje lidi, mění se a zabíjí," uvedl Kluge.
Denní počet nakažených ve zhruba 50 státech, které spadají pod evropskou pobočku WHO, v současnosti činí kolem 500.000 lidí denně, na konci května to bylo zhruba 150.000 lidí denně. Každý den umírá na 500 nakažených, což je úroveň srovnatelná s létem roku 2020. V zimě přitom umíralo na 4000 až 5000 nakažených denně.
Růst počtu nových případů koronavirové infekce zaznamenává i Česká republika. Třetím dnem se dnes počet prokázaných případů nákazy držel nad tisícovkou. Roste také počet hospitalizovaných, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.
Rusko zatím nemá k dispozici nový návrh mírové dohody, která zřejmě doznala úprav během nedělního jednání americké a ukrajinské delegace ve švýcarské Ženevě. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.
Policie odhalila organizovanou skupinu, jejíž členové jsou podezřelí z výroby a obchodu s drogami. Obviněno bylo celkem šest osob, některým z nich hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.
StarDance letos chyběla na televizních obrazovkách, ale historicky poprvé se taneční show vydala přímo za diváky do měst. Ze strany lidí, kteří se do arén a sálů nedostali, se ozvala kritika faktu, že se nic nevysílá. To ale není tak úplně pravda.
Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k progresu v diplomatických jednáních ohledně míru na Ukrajině. Trump naznačil, že se v pozadí může odehrávat "něco dobrého". Podrobnosti ale neprozradil. O pokroku nicméně mluvil už po nedělních rozhovorech ve Švýcarsku americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Jednou z hvězd nedělního předávání cen Český slavík byla Dara Rolins, která měla tu čest v přímém přenosu vystoupit. Na pódiu nebyla sama, ale u lidí chtěla jistě vyvolat jiné emoce, než naznačují komentáře na sociálních sítích.
Varování před ledovkou platilo pro část Česka od nedělního večera do pondělního dopoledne. Podle nejnovější výstrahy meteorologů bude stejné nebezpečí hrozit i přes noc na úterý. Ve středu se pak očekávají další sněhové srážky.
Freddie Mercury šel s pravdou ven už o den dříve, ale až 23. listopadu 1991 se lidé po celém světě dozvěděli, že trpí nevyléčitelnou nemocí. To už slavnému zpěvákovi zbývaly poslední hodiny života. Jak zněla jeho poslední slova?
V čele hnutí Stačilo, za které v říjnových sněmovních volbách neúspěšně kandidovali komunisté či někteří sociální demokraté, nastanou personální změny. Daniel Sterzik oznámil, že skončí jako předseda. Hnutí hodlá nadále podporovat jako bloger Vidlák.
Princezna Kate se sice do britské královské rodiny nenarodila, ale jako manželka budoucího krále stále častěji tahá za nitky. Jednou z jejích snah je pokus o usmíření mezi manželem a jeho mladším bratrem. Podle dostupných informací se snaží působit na prince Harryho, aby podnikl jisté kroky, které by zlepšení vztahů umožnily.
Zimní počasí způsobilo na začátku posledního listopadového týdne problémy v dopravě. Česko totiž zasypal sníh, pro některá místa navíc platí i výstraha před ledovkou. Komplikace nastaly v automobilové či železniční dopravě.
V Česku by i poslední listopadový víkend mohl přinést podobné počasí, jaké jsme pocítili v uplynulých dvou volných dnech. V noci má mrznout a ani přes den se teploty nemusí dostat nad nulu, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Horskou službou otřásla během končícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 42 let zemřel záchranář Roman Fišnar. Podle kolegů podlehl komplikacím po vážném úrazu.