WHO uklidnila svět. Zápaly plic u dětí v Číně nezpůsobuje nový patogen

Sídlo Světové zdravotnické organizace
Sídlo Světové zdravotnické organizace, foto: Google Earth
Marek Novotný 24. listopadu 2023 15:30
Sdílej:

Z Číny od začátku tohoto týdne přicházejí zprávy o neobvykle rychlém šíření zápalu plic, především u dětských pacientů. Po zkušenosti s pandemií covidu-19 to pochopitelně znepokojilo WHO. Experti ale na základě dostupných informací soudí, že nejde o nemoc způsobenou dosud neznámými patogeny.

Od poloviny října je podle dostupných informací ze severu Číny hlášen nárůst chřipkových onemocnění ve srovnání s předchozími třemi roky. V úterý 21. listopadu se v médiích objevily první zmínky o případech zápalu plic u dětí, aniž by v tu chvíli bylo jasné, zdali to nějak souvisí s celkovým nárůstem nemocnosti v zemi.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se následujícího dne obrátila na Čínu, kterou požádala o další informace v rámci mechanismu mezinárodních zdravotních předpisů. Uvedla také, že je v kontaktu s čínskými lékaři a vědci. Na čtvrtek pak svolala konferenci s čínskými zdravotnickými orgány.

Ukázalo se, že nárůst vyšetření a hospitalizací dětí kvůli zápalu plic způsobeným bakterií Mycoplasma pneumoniae je evidován už od května. Bakterie cílí zejména na malé děti, nákaza se u nich projevuje bolestí v krku, únavou a dlouhotrvajícím kašlem. V závažných případech se situace vyvine až k zápalu plic.

Obecný nárůst nemocnosti v Číně souvisí podle expertů se zrušením koronavirových opatření, která platila v době pandemie covidu-19. S podobnými vlnami respiračních nemocí se potýkají i jiné země, včetně České republiky.

Čínské úřady informovaly WHO, že nevnímají změny v závažnosti a projevech onemocnění, přičemž nebyly odhaleny ani jakékoliv neobvyklé či nové patogeny. Zatím podle nich nedochází ani k překročení kapacity zdravotnického systému. Světová zdravotnická organizace hodlá situaci nadále monitorovat ve spolupráci s Čínou.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie uvolnila nové video k případu krádeže lebky svaté Zdislavy

Policie dnes zveřejnila video, které zachycuje útěk muže podezřelého z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Obrátila se také na další svědky, konkrétně na řidiče, kteří by mohli poskytnout záznamy z palubních kamer. Vyšetřování případu pokračuje. 

České celebrity
Dara Rolins

Žije teď a tady. Dara Rolins vysolila balík za letadlo

Daru Rolins můžeme směle označit za světoběžnici, protože se na sociálních sítích často hlásí z nejrůznějších koutů světa. Se současným snoubencem Pavlem Nedvědem si navíc staví druhý domov v Itálii. A na cestách na Apeninský poloostrov se rozhodně nešetří.  

Sport
Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejový šampionát klepe na dveře. Český tým čeká nejméně sedm zápasů

Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy? 

České celebrity
Ondřej Brzobohatý

Víme, kdo za kým přišel. Pravda o rozvodu manželů Brzobohatých

Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším  způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?