YouTube zablokuje kanály dezinformátorů a zablokuje videa, která lžou o vakcínách

Technologická společnost YouTube začne na své stejnojmenné internetové platformě blokovat veškerá videa s nepravdivými a neověřenými informace o schválených a běžně používaných vakcínách. Firma rovněž smaže kanály některých význačných aktivistů vystupujících proti očkování. Ti podle expertů nesou část zodpovědnosti za to, že v USA i v jiných vyspělých státech uvadá zájem o vakcinace, napsal dnes list The Washington Post.

YouTube

YouTube, stejně jako sociální sítě Twitter a Facebook, začal krátce po vypuknutí pandemie blokovat zavádějící či nepravdivé informace o koronaviru i vakcínám proti covidu-19. Jeho nové opatření se nicméně týká všech běžně používaných očkovacích látek, například proti spalničkám či neštovicím.

Činitel YouTube Matt Haprin listu The Washington Post sdělil, že společnost v tomto ohledu nepodnikla kroky dříve, jelikož chtěla nejprve zasáhnout proti dezinformacím týkajícím se koronaviru. Firma přitom dosud odstranila asi 133.000 videí se zavádějícím či nepravdivým obsahem ohledně covidu-19.

YouTube nadále umožní lidem nahrávat videa, v nichž budou hovořit o své vlastní zkušenosti s očkováním, například o tom, jaké se u nich projevily vedlejší účinky. Dovoleny budou také vědecké diskuse o vakcínách nebo videa o historických úspěších či selháních očkovacích látek.

Zakázáno pak bude nahrávat videa, v nichž se tvrdí, že jsou vakcíny obecně nebezpečné a závadné, obsahují mikročipy nebo způsobují mnoho zdravotních problémů, například autismus, rakovinu či neplodnost. Platforma opatření zavede ve všech svých jazykových mutacích.

V rámci nového kroku YouTube zablokuje účty dlouholetých odpůrců očkování, jakými je například Joseph Mercola či Robert F. Kennedy, syn někdejšího senátora Roberta "Bobbyho" Kennedyho. Jejich popularita přitom v poslední době raketově vzrostla s nástupem pandemie, při níž se lidé začali obecně více zajímat o očkování.

Podle expertů na šíření dezinformací stojí popularita odpůrců očkování na YouTube do značné míry za rostoucím skepticismem vůči vakcínám z posledních let. Ten je přitom patrný zejména v USA, kde v posledních měsících uvadá zájem o očkování proti covidu-19. Plně imunizovaných je tam nyní 56 procent obyvatelstva, zatímco v Kanadě je to 71 procent a v Británii 67 procent. V ČR je plně naočkovaných asi 55 procent obyvatel.

Provozovatelé sociálních sítí ještě nedávno s odkazem na zachování svobody projevu veskrze odmítali moderovat obsah, který na jejich platformy nahrávají uživatelé. V poslední době však vzhledem k rostoucímu tlaku odborné veřejnosti i politiků přistoupili k určitým opatřením, jejichž cílem je omezit šíření nepravdivých informací, například o volbách nebo právě o tématech týkajících se zdraví.

Americký prezident Joe Biden v červenci prohlásil, že sociální sítě nesou částečně zodpovědnost za šíření dezinformací o vakcínách a že by měly dělat více pro to, aby mu zabránily. Jeho předchůdce Donald Trump se často s technologickými společnostmi dostával do konfliktu, protože podle něj při moderování obsahu na svých platformách systematicky potírají "konzervativní hlasy".

Google šplhá mezi světovou mobilní špičku? Představil nový Pixel 6

19.10.2021 21:41 Americký internetový gigant Google dnes představil dvojici nových telefonů Pixel 6 a Pixel 6 Pro,…

Tajemství vývoje vakcín proti covidu: Opravdu se je podařilo vyrobit za…

19.10.2021 11:59 Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Apple představil dva nové modely MacBooků

18.10.2021 21:59 Americká společnost Apple dnes představila dva nové modely notebooků MacBook Pro, které budou mít…

Facebook chce zaměstnat 10.000 lidí a vytvořit metaverse

18.10.2021 08:06 Americká technologická společnost Facebook oznámila, že v příštích pěti letech hodlá najmout 10.000…

Českem se šíří vlna podvodných e-mailů vydávajících se za zprávu od České…

15.10.2021 19:58 Českem se šíří vlna podvodných e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty. Snaží se uživatele…

Vědci se kvůli pandemii stávají terčem výhrůžek i fyzických útoků

14.10.2021 13:27 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliníkové soli deodorantů způsobují u křečků změny podobné rakovině

14.10.2021 09:44 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Konec jehel a bolestivých vpichů. Vědci vyvíjejí laserové očkování

13.10.2021 16:25 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Na české uživatele v září nejvíce útočily programy kradoucí hesla

13.10.2021 13:49 Na české uživatele v září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje z…

Apple zřejmě omezí výrobu iPhonů 13, nemá dostatek čipů

13.10.2021 08:57 Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové…

Související:

Nejnovější

reklama