Z Brodu nad Tichou odvezla auta do kafilerie desítky tun mrtvé drůbeže

Z drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde začala v úterý likvidace nosnic kvůli ptačí chřipce, odvezla už auta do kafilerie desítky tun usmrcené drůbeže. Ve středu to bylo prvních 45 tun, další velkoobjemové i menší kontejnery odjely dnes. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar a ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý.

Ptáci, ilustrační fotografie.

Kvůli ptačí chřipce veterináři rozhodli o postupném utracení všech zhruba 750.000 nosnic, chovaných ve třech halách. Jde až o 1300 tun drůbeže. Utrácet se dnes začalo i ve speciálních kontejnerech.

Oxid uhličitý, který se k utracení používá, napustili hasiči a veterináři v úterý odpoledne do jedné poloviny haly číslo dvě, kde se nákaza prokázala nejdříve. V této sekci bylo kolem 120.000 slepic. Přes noc plyn působil, ve středu se začalo s vyklízením. Odpoledne měla být zaplynována druhá polovina haly, podle Poncara se ale od tohoto postupu upustilo a drůbež se z druhé části vynáší do kontejnerů a v nich následně utrácí. Bílý odhaduje, že během dneška by se mohlo podařit první polovinu haly vyklidit.

"Dnes od rána probíhá vyskladňování utracené drůbeže z haly číslo dva, její první části. Hasiči ještě technicky zprovoznili druhý výstup z haly na druhé straně tak, aby se to urychlilo. Vše probíhá podle plánu. Ještě se zprovoznil druhý způsob utrácení, a to vynášení živé drůbeže z jiné části haly, kde ještě neproběhlo utracení, a utrácí se přímo v kontejneru určeném pro utrácení drůbeže, takže nám to jde trochu rychleji, než se očekávalo," řekl Bílý. Zatím se používá jeden kontejner, kam se vejde asi šest tun drůbeže. Kontejnerů je na místě 14, když se jeden naplní, pokračuje se s dalším.

Poncar ráno uvedl, že na místě dnes pracuje asi 80 profesionálních hasičů a zhruba 40 zaměstnanců firmy. Zpřístupnění druhého vchodu do haly, nasazení většího počtu hasičů a zaměstnanců firmy a zahájení utrácení v kontejnerech podle Bílého práci zrychlilo.

Ke změně taktiky v utrácení drůbeže se veterináři rozhodli kvůli technickým problémům s distribucí oxidu uhličitého do velké třípodlažní haly a s jeho úniky, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Likvidace chovu by měla v Brodu trvat zhruba do 14. ledna. I když hasiči v celé hale utěsnili a zalepili téměř 200 klapek, proudění vzduchu se zcela nepodařilo zabránit. Hasiči i veterináři navíc ČTK už dříve řekli, že chladné počasí není pro distribuci oxidu uhličitého ideální.

Podle Bílého se ale zatím ještě stoprocentně nerozhodlo, zda se slepice v hale číslo tři budou utrácet velkoplošně nebo v kontejnerech. S likvidací nosnic by se v této hale mohlo začít v pátek. "Ještě se musí rozhodnout, jaký bude zvolen způsob, jestli se bude plynovat celá hala nebo jestli se bude drůbež vynášet a utrácet v kontejneru. Hasiči se rozhodnou, až vyhodnotí, jestli je stejně rychlý způsob utrácení v kontejneru, možná se bude pokračovat jen přes kontejnery," uvedl. Nakonec bude utracena drůbež v hale číslo jedna, kde se nákaza objevila jako poslední.

Úhyny nakažených nosnic v halách pokračují, podle Bílého ale nejsou dramaticky vysoké. "Zatím jsou to spíše vyšší stovky kusů než nižší tisíce za celou halu," řekl.

Ve třech halách má být postupně utraceno a následně zlikvidováno v kafilerii až 1300 tun drůbeže. Kapacita nejbližší kafilerie na Klatovsku je maximálně 80 až 100 tun denně. Kromě toho se likvidují i miliony vajec z celého chovu, včetně vajec stažených z distribuce. Odvážejí se do spaloven, likvidovat je má i asanační podnik na Pardubicku a bioplynová stanice. Ve středu to bylo přes šest milionů vajec, denně ale další statisíce přibývají.

V Lánech se sešli Zeman a Fiala na dalším z pravidelných setkání

05.02.2023 19:10 Na zámku v Lánech na Kladensku začalo dnes v podvečer další z pravidelných setkání prezidenta…

Zákony postihující lidi z komunity LGBT+ jsou nespravedlností, říká papež

05.02.2023 18:46 Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností.…

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Související:

Nejnovější