Z kandidátů první odvolil Pavel, hlas opět odevzdal v Černoučku

Prezidentský kandidát Petr Pavel za velkého zájmu médií odevzdal dnes po 15:00 svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku, kde má trvalé bydliště. Doprovázela ho manželka Eva. Do malé obce na Podřipsku za kandidátem o post hlavy státu přijely desítky novinářů. Místní mu vyjádřili podporu prostřednictvím různých nápisů umístěných v obci. Pod cedulí Černouček je nápis Pavlov.

Petr Pavel odvolil v druhém kole prezidentské volby. (27.1.2023)

Bývalý vysoce postavený voják Petr Pavel dosáhl nejlepšího výsledku v prvním kole letošní prezidentské volby z okrsků v Česku právě v Černoučku. V obci Pavel získal 81,61 procenta hlasů. Druhý Andrej Babiš obdržel v generálově bydlišti 12,56 procenta hlasů. Volební účast v obci byla 86,36 procenta. Obálku odevzdalo 228 voličů.

Pavel v obci na dohled od Řípu bydlí několik let a lidé ho tu dobře znají. Jeho manželka Eva je zastupitelkou obce s 264 voliči.

Velký zájem o hlasování v současnosti nejznámějšího obyvatele obce starostka Lucie Kavánová (SNK Černouček 2022) očekávala. Jediná volební místnost se nachází na obecním úřadě, který sídlí na místě bývalé základní školy. Oproti prvnímu prezidentskému kolu se přestěhovala. Namísto malého prostoru v přízemí je teď voličům k dispozici jedna ze tříd. Parkování automobilů v obci usměrňovali hasiči.

Největším úkolem pro obec bylo podle starostky do druhého kola připravit větší volební místnost. "Třídu jsme dali do pořádku, vymalovali, nechali ušít závěsy. Snažíme se vyjít vstříc médiím. Počasí už není na postávání venku, zahraniční novináři šli jako první ke kamnům," řekla ČTK starostka. Na Pavla čekalo několik desítek lidí před úřadem. S manželkou po volbě zamířil do místní hospody. "Spontánně si sousedé řekli, že by se chtěli s Petrem Pavlem potkat, tak připravili takovouto akci. V hospodě se budou také v sobotu sledovat výsledky," uvedla Kavánová.

Co by pro obec znamenalo, pokud by Pavel vyhrál, si prý starostka nedovede přestavit. "Pro mě to bude znamenat, že se budu zase věnovat úředním věcem, které teď kvůli přípravě voleb stály. A máme paní Evu v zastupitelstvu, zatím jsme se bavily o tom, že pokud by se stala první dámou, tak by i tak zůstala řadovou členkou zastupitelstva," uvedla starostka.

Mezi prvními voliči v Černoučku byla Jana Vrzalová. "Já znám pana Pavla z doby, kdy byl náčelníkem generálního štábu. My jsme spolupracovali na různých pietních akcích, měla jsem na starosti válečné veterány. Ale tady kdykoliv se potkáme, tak se bavíme pouze o psech," řekla ČTK. "Poznala jsem ho jako férového chlapa, osobně mě oslovuje i jeho heslo klid a řád. Je to velice inteligentní člověk, přátelský, umí jednat s rozvahou, pokud bude zvolen, vrátí na Pražský hrad důstojnost a noblesu, to, co tam momentálně chybí," dodala.

Pavel po sousedském setkání v místní hospodě pojede ještě do Divadla na Vinohradech v Praze. Řekl, že za nejhezčí momenty prezidentské kampaně považuje poslední velká setkání na náměstích. "Něco takového jsme opravdu nečekali. Stát před plným náměstím, které Vám vyjadřuje podporu a je z něj cítit pozitivní náboj, který připomínal rok 1989, je něco úžasného," uvedl. Za negativní považuje podle svých slov "podpásové útoky". "Vadilo mně, že v kampani před druhým kolem bylo hodně lží a překrucování faktů, to si myslím, že by v takové míře v kampani na prezidentský úřad být nemělo," řekl.

Pavel čeká vysokou volební účast a apeloval na voliče: Jde o hodně

Kandidát na prezidenta Petr Pavel očekává, že účast ve druhém kole volby by mohla být vyšší než v prvním, možná i rekordní přes 70 procent. Po odevzdání hlasu ve svém bydlišti, obci Černoučku na Litoměřicku řekl, že v roli hlavy státu by chtěl hledat řešení na základě spolupráce, slušnosti a normální komunikace a důstojně reprezentovat zemi a její občany. Vyzval voliče, aby šli volit. "Jde o hodně," řekl novinářům bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Jeho soupeř, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, podle Pavla představuje kontrast k tomu, co nabízí on. Poslední týdny podle Pavla ukázaly, že mezi oběma kandidáty jsou propastné rozdíly. Záleží, jaké vizi dají lidé přednost, uvedl Pavel. V čele státu by chtěl hledat řešení prospěšná pro celou zemi, ale zároveň nemalovat vzdušné zámky.

Generál ve výslužbě se před dvěma týdny stal vítězem prvního kola, získal 1,98 milionu hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23.000 hlasů, což byl nejtěsnější výsledek v historii přímých prezidentských voleb. Kdo v březnu nahradí Miloše Zemana na Pražském hradě, bude jasné po sečtení hlasů v sobotu odpoledne. Zeman už také volil, v obou kolech podpořil Babiše a vyzval své voliče, aby volili stejně jako on.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější