Z politiků z EU se s Lavrovem sešel v OSN pouze Maďar Szijjártó

Péter Szijjártó
Péter Szijjártó, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 23. září 2022 12:09
Sdílej:

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó se jako jediný politik ze zemí Evropské unie sešel ve čtvrtek v OSN s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Szijjártó řekl, že zasedání Valného shromáždění OSN by bylo skvělou příležitostí pro zahájení jednání o míru na Ukrajině, pravděpodobně se tak ale nestane.

"Opoziční poslanci v Maďarsku nebo novináři se asi budou ptát, proč jsem se sešel s Lavrovem. A já říkám, že mír nejde dojednat bez dialogu," řekl Szijjártó. "Pokud mírová jednání brzy nezačnou, svět bude čelit ještě hroznějším dopadům (války) než nyní," dodal šéf maďarské diplomacie. Připomněl, že Maďarsko, soused Ukrajiny, zažívá vysokou inflaci a příliv uprchlíků.

Szijjártó také uvedl, že ruský plynárenský gigant Gazprom každý den dodává do Maďarska 5,8 milionu metrů krychlových zemního plynu na základě nedávné smlouvy o navýšení dodávek. "Maďarsko vede zodpovědnou energetickou politiku," řekl ministr a dodal, že předvídatelná spolupráce s Ruskem a Gazpromem je v maďarském národním zájmu.

Maďarská národně-konzervativní vláda i přes ruskou invazi na Ukrajinu udržuje s Ruskem nadále kontakty. Szijjártó se s Lavrovem sešel i v červenci, kdy přijel do Moskvy vyjednávat právě o navýšení dodávek plynu nad rámec dlouhodobého kontraktu. Budapešť kritizuje sankce, které na Rusko v souvislosti s válkou proti Ukrajině uvalila Evropská unie. Podle jeho premiéra Viktora Orbána tato opatření více poškozují ekonomiku sedmadvacítky než Ruska. Tento týden na uzavřeném jednání se svými spolustraníky Orbán prohlásil, že chce, aby EU sankce nejpozději do konce letošního roku zrušila. Pak by podle něho cena plynu okamžitě klesla o polovinu a stejně tak by to bylo s inflací.

Stalo se
Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson zarmoutil fanoušky: Vůbec se nedaří!

Britský moderátor Jeremy Clarkson se podělil se svými příznivci o nelichotivou zprávu týkající se jeho slavné farmy Diddly Squat. Dlouhotrvající vlny veder a vysoké teploty, které v posledních týdnech zasáhly Velkou Británii, totiž těžce dopadly na letošní úrodu.

Světové celebrity
Bruce Willis

Událost, které se kvůli tátovi bála. Nejmladší dcera Bruce Willise se vdala!

Nejmladší dcera slavného herce Bruce Willise a herečky Demi Moore vstoupila do svazku manželského. Dvaatřicetiletá umělkyně Tallulah Willis řekla své ano hudebníkovi Justinu Aceemu během obřadu v americkém státě Idaho, přičemž dvojice se zasnoubila již před dvěma lety. Nevěsta se před svatbou pochlubila netradičními šaty vyrobenými na zakázku od značky Balenciaga, které zkoušela za přítomnosti své matky v ikonickém hollywoodském hotelu Chateau Marmont.

České celebrity
Daniel Krejčík s expartnerem.

Expartner Daniela Krejčíka šel s pravdou ven. Poskytl zpověď o rozvodu

V českém šoubyznyse nedochází jen k radostným událostem. Daniel Krejčík o tom ví své, protože se letos veřejně řešil jeho rozchod a rozvod s partnerem Jiřím Vymětalem. Právě ten se nyní podělil o svůj pohled na tuto životní kapitolu. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila útočníka z Tanvaldu. Soud vynesl první rozhodnutí

Kriminalisté v úterý vznesli obvinění v případu pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Útočníkovi, který skončil ve vazbě, hrozí za dvojnásobný pokus o vraždu až výjimečný trest.