Z ruských přicházejí desítky upozornění na nesrovnalosti, jednu pozorovatelku unesli

Z Ruska, kde lidé od pátku do dneška hlasují v místních volbách, přicházejí desítky upozornění na nesrovnalosti v jednotlivých volebních okrscích. Jedno z nich se týká i únosu pozorovatelky, upozornila dnes stanice Nastojaščeje vremja.

Rusko, ilustrační foto

V 15 ruských regionech lidé volí gubernátory, v šesti regionální parlamenty a v 11 městské sbory (dumy) administrativních center. V Moskvě se pak hlasuje ve volbách do zastupitelstva městských částí.

Za tři dny hlasování policie v souvislosti s volbami zadržela už nejméně 19 lidí. Mezi nimi jsou jak kandidáti, tak nezávislí pozorovatelé i členové volebních komisí, napsal portál s odvoláním na údaje projektu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy v Rusku.

Kandidát ve volbách Sergej Kapčuk pak uvedl, že neznámí lidé unesli pozorovatelku, která dohlížela na hlasování v jedné z moskevských hlasovacích místností. Pozorovatelka o sobě 13 hodin nedávala vědět a později přes telefon informovala, že je s nijak neoznačenými lidmi, kteří ji zadržují. Kde se žena nyní nachází, není jasné.

Z několika ruských měst, například sibiřského Barnaulu, přišly zprávy o propagaci kandidátů vládní strany Jednotné Rusko během samotného hlasování. Ve Stavropolském kraji na jihu Ruska pak například Jednotné Rusko údajně uspořádalo přímo u vchodu do volební místnosti koncert, kdy byly na korbě nákladního auta umístěny zesilovače.

Jedna z pozorovatelek v Moskvě pak popsala, že jiní pozorovatelé, které si najala kandidátka za Jednotné Rusko, hlasují místo jiných lidí, jejichž totožnost se neprověřuje. Princip je takový, že pozorovatelé si na svůj pas nalepí fotografii a pasové údaje člověka, který údajně nyní není v Moskvě, ale "potřebuje hlasovat". Členové komise tyto údaje nezkoumají a nechávají najaté pozorovatele hlasovat.

Portál Nastojačeje vremja upozornil, že daná obvinění nemůže nezávisle ověřit. Šéf Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva (SPČ), poradního orgánu ruské prezidentské kanceláře, dnes podle agentury Interfax uvedl, že nesrovnalosti, které by mohly mít vliv na výsledky voleb na různých úrovních, zaznamenány nebyly. "Bylo několik malých nesrovnalostí, ale malých, které nijak nemůžou ovlivnit výsledek," citoval Interfax šéfa rady Valerije Fadějeva.

Témata: Rusko | volby v Rusku

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější