Z Ukrajiny už před válkou uprchlo přes 3,5 milionu lidí

Z Ukrajiny už před válkou uprchlo přes 3,5 milionu lidí, více než dva miliony uprchlíků od 24. února překročily hranice do Polska. V nové bilanci to dnes uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potřebuje půl milionu ukrajinských uprchlíků v Polsku psychologickou pomoc.

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi

Podle UNHCR je k dnešnímu dni evidováno 3,528.346 uprchlíků z Ukrajiny. Největší nápor je nadále na hranicích s Polskem, které za poslední téměř čtyři týdny překročilo 2,141 milionu uprchlíků, uvedla dnes polská pohraniční stráž. V pondělí přes polské hraniční přechody přešlo na 30.000 dalších lidí prchajících z Ukrajiny.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala podle OSN největší uprchlickou krizi od druhé světové války, statisíce lidí zamířily i do Moldavska, Rumunska, Maďarska, na Slovensko, ale také do Česka nebo Německa. Až 90 procent uprchlíků tvoří ženy a děti, podle Dětského fondu OSN (UNICEF) z vlasti do bezpečí odjelo přes 1,5 milionu dětí.

Ukrajinská prokuratura dnes na sociální síti Telegram uvedla, že při bojích už zahynulo 177 dětí, dalších 155 utrpělo zranění. Nejvíce dětských obětí hlásí města Kyjev, Charkov a Černihiv.

Zhruba půl milionu uprchlíků, kteří odešli z Ukrajiny do Polska, potřebuje podporu kvůli narušení duševního zdraví a 30.000 uprchlíků trpí vážnými duševními problémy, řekla dnes v Ženevě zástupkyně WHO v Polsku Paloma Cuchiová. Uprchlíci přicházející do Polska podle ní trpí mnoha zdravotními problémy včetně průjmů a dehydratace, ale nejvíc potřebují pomoc kvůli prodělaným traumatům, uvedla Cuchiová.

WHO dnes rovněž informovala, že jenom do 18. března při útocích na ukrajinská zdravotnická zařízení přišlo o život 15 lidí a dalších 37 bylo zraněno.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí přes tři a půl milionu lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Francie registruje přes 10.000 uprchlíků z Ukrajiny

Francie zatím vydala 10.500 povolení k dočasnému pobytu ukrajinským uprchlíkům, kteří do země utekli před ruskou invazí. Podle agentury AFP to dnes oznámil premiér Jean Castex. Celkově podle něj vstoupilo do Francie na 26.000 ukrajinských utečenců, z nichž někteří našli ubytování u příbuzných či přátel, nebo pokračovali v cestě do jiných zemí.

Povolení k pobytu pro uprchlíky vydává Francie na šest měsíců, umožňuje ucházet se o práci, pobírat sociální podporu a dětem chodit do školy.

Francouzi podle Castexe k dnešku nabídli uprchlíkům z Ukrajiny 91.000 ubytovacích míst. Chystaný národní plán pro ubytování běženců zároveň počítá s dalšími nejméně 100.000 místy v různých rekreačních střediscích, hotelech či odborářských a podnikových zotavovnách. Na 25.000 míst má být k dispozici do konce března.

Uprchlíci jsou v hledáčku zločineckých skupin, varuje Europol

Uprchlíci z Ukrajiny jsou v hledáčku zločineckých skupin a obchodníků s lidmi. Ohrožené jsou zejména ženy a děti, jichž utíká nejvíce. Podle agentury DPA to dnes uvedla unijní policejní organizace Europol.

Gangy je považují za ideální oběti - ženy chtějí využít jako sexuální pracovnice a děti k žebrání. Děti by se také mohly stát oběťmi nelegálních adopcí, varuje Europol. Obzvláště ohroženou skupinou jsou nezletilí, kteří často prchají bez doprovodu rodičů.

Europol vyzval k ostražitosti především na hraničních přechodech, v přijímacích střediscích, hromadných ubytovnách či na nádražích, kde si zločinci vyhlížejí své oběti nejčastěji.

Agentura varovala jmenovitě před zločinci, kteří se vydávají za vstřícné občany a nabízejí bezplatné ubytování, dopravu nebo možnost zaměstnání. Zločinci také vyhledávají potenciální oběti prostřednictvím platforem pro uprchlíky na sociálních sítích.

Podle Europolu je východní Evropa již řadu let klíčovým regionem pro obchodníky s lidmi. Mnoho gangů, které se na tuto trestnou činnost zaměřují, má kořeny ve státech sousedících s Ukrajinou.

Témata: Ukrajina | uprchlíci

Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době uzávěr konaly…

24.05.2022 16:27 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson čelí dalším otázkám ohledně večírků, které se v době covidových…

V Německu budou muset nakažení s opičími neštovicemi na tři týdny do…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

24.05.2022 15:59 Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných…

Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

24.05.2022 14:33 Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a…

Evropské státy schválily Česku zvýšení limitu povinného placení DPH

24.05.2022 14:07 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Na moři se v současnosti nachází rekordní množství barelů ruské ropy

24.05.2022 13:59 Na moři se v současnosti nachází rekordních zhruba 62 milionů barelů ruské ropy typu Urals, neboť…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 13:45 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného…

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Aktualizováno Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Němečtí odborníci doporučují očkovat děti jen jednou dávkou vakcíny proti…

24.05.2022 12:58 Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti ve věku od pěti do 11 let dostávaly pouze jednu dávku…

Související:

Nejnovější