Z velkochovu na Tachovsku v pátek odvezla auta do kafilerie 72 tun slepic

Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Celkem má být v chovu firmy Česká drůbež postupně utraceno a zlikvidováno zhruba tři čtvrtě milionu slepic ze tří třípodlažních hal.

Ilustrační fotografie.

Je to zatím největší ohnisko nákazy v ČR. Od středy hasiči a zaměstnanci firmy dosud vynosili do aut mířících do kafilerie přibližně 170 tun mrtvé drůbeže.

Veterináři původně odhadovali, že by vyklízení drůbeže, podestýlky, krmiva a následná dezinfekce všech tří hal mohly skončit do 14. ledna, odhad pak ale nejméně o týden prodloužili, řekl v pátek ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Kromě slepic se musí likvidovat také miliony vajec z celého chovu. Vejce končí částečně v asanačním podniku, zčásti ve spalovnách.

"Jen dnes odjíždí z Brodu do asanačního podniku v Žichlínku v Pardubickém kraji přes milion kusů vajec. Dnes se také zlikviduje přes 150 tun podestýlky, která se ukládá na schválená hnojiště. Celkový objem odvezené drůbeže by měl dnes být kolem 80 tun," řekl Majer ČTK.

"Dnes je nasazeno na vynášení drůbeže 100 hasičů a 31 civilních pracovníků," uvedl Poncar. Hasiči a pracovníci firmy vynášejí drůbež, která uhynula v důsledku nákazy přímo v hale. Vynášejí také živé nosnice do speciálních kontejnerů, kde jsou pak utraceny oxidem uhličitým.

V úterý začalo v první polovině haly číslo dvě, kde se nákaza prokázala nejdříve, hromadné utrácení drůbeže napuštěním plynu přímo do haly. Od středy se z této části vynášela usmrcená drůbež. Od plošného utrácení v hale se později zejména kvůli technickým problémům s úniky plynu ustoupilo a začalo se s vynášením živé drůbeže z druhé části haly a s utrácením v kontejnerech. V jednom kontejneru lze najednou utratit asi sedm tun slepic. "Dokončujeme práce na prostřední hale a zahájili jsme vynášení z nejvyššího patra třetí haly," řekl Poncar.

Profesionálním hasičům z Plzeňského kraje pomáhají na místě čtyři dobrovolné jednotky, příslušníci záchranného útvaru a ode dneška je tu také na dva dny 21 hasičů ze Středočeského kraje. "Síly na vynášení máme rozdělené na deset týmů, které nasazujeme tak, že každý, kdo vynáší drůbež, jede v režimu třikrát po dvou a půl hodině. To zahrnuje i vystrojení a následnou dekontaminaci. Mezi jednotlivými vstupy do 'špinavé zóny' mají týmy dvě hodinové pauzy," popsal zásah Poncar. Vynášecí práce pokračují zhruba do 18:30.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější