Za debaklem ČSSD vidí politolog vládu s hnutím ANO

Politolog Daniel Kroupa míní, že sociální demokracii poškodila účast ve vládě. Hnutí ANO podle něj sice získalo nejvíce mandátů, ale fakticky volby prohrálo, protože ztratilo koaliční potenciál. V úspěchu koalice Spolu velkou roli sehrála osobnost Petra Fialy (ODS), který působil po celou volební kampaň věrohodně, řekl ČTK Kroupa, vysokoškolský pedagog a bývalý politik.

Jan Hamáček

Propad komunistů Kroupa očekával. "V krajských volbách získali pouhá čtyři procenta. Sociální demokraté balancovali dlouhou dobu kolem hranice pěti procent a ukazuje se, že politika pana (Jana) Hamáčka po vyloučení svých oponentů ve straně byla špatná a hlavně účast ve vládě sociální demokracii poškodila," uvedl Kroupa.

Voliči od sociální demokracie a komunistů odešli podle mínění Kroupy především proto, že jejich strany se prezentovaly jako zastánci zájmu zaměstnanců a chudých lidí a přitom se spojily s velkokapitalistou, který sleduje svůj ekonomický prospěch.

Hnutí ANO volby podle politologa fakticky prohrálo. "Ztratilo koaliční potenciál a muselo by se spojit s extrémní stranou SPD k tomu, aby sestavilo vládu a získat nějakou další stranu, které ovšem spolupráci s ním vyloučily," řekl Kroupa. Mezi poražené podle něj patří také agentury pro výzkum veřejného mínění, které dělají preference politických stran.

Z hlediska koalice Spolu se podle Kroupy volby jeví jako jednoznačně vyhrané a oběma koalicím se podařilo získat ve Sněmovně pohodlnou většinu. "Velkou roli v úspěchu koalice Spolu sehrála osobnost Petra Fialy, který působil po celou volební kampaň velmi věrohodně, klidně a nekonfliktně, zatímco pan (Andrej) Babiš (ANO) a ostatní politici se pouštěli do osobních výpadů, i tohle ocenili mnozí voliči, kteří by jinak Petra Fialu nevolili," uvedl Kroupa.

Piráti a Starostové skončili třetí. V preferenčních hlasech Piráty přeskákali Starostové. "Určité procento jim jistě sebrala kampaň vedená proti nim, ale nejvíce Piráty poškodil fakt, že starosty na na kandidátce mnoho lidí zná. Starosta, který se osvědčil, získá hlasy, i kdyby se stokrát apelovalo na to, aby se nekroužkovalo," uvedl Kroupa.

Témata: Volby 2021 | ČSSD

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama