Padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny. Za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení. NSZ o tom dnes informovalo na webu. Nejvyšší státní zastupitelství k otázce trestnosti padělání digitálních covid pasů vypracovalo stanovisko na základě podnětu policie.
Podle NSZ z důvodu zpřísňujících se opatření proti šíření nemoci covid-19 a rozšiřování povinnosti prokazovat se platným covidovým certifikátem lze předpokládat nárůst případů padělání a používání padělaných certifikátů, které se objevují v Evropské unii.
"Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a zotavení z nemoci COVID-19 vydaný kterýmkoli státem Evropské unie je veřejnou listinou ve smyslu paragrafu 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné nebo elektronické podobě," uvedl úřad.
Podle NSZ trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny může být padělání tištěného nebo elektronického certifikátu, podstatná změna jeho obsahu, opatření a přechovávání nepravého certifikátu v úmyslu užít jej jako pravý a také předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu.
"Za tento trestný čin zákon v základní skutkové podstatě stanoví trest odnětí svobody až na tři léta. Posouzení trestní odpovědnosti přitom závisí na konkrétních okolnostech každého případu tak, jak je zhodnotí věcně a místně příslušný státní zástupce," uvedl úřad.
V České republice certifikáty vydává ministerstvo zdravotnictví. Digitální certifikát osvědčuje absolvování očkování, testu či prodělání nemoci. Certifikát může být v jednotlivých členských zemích podmínkou vstupu do provozů, účasti na společenských akcích, ale také podmínkou vstupu do jiných členských států a třetích zemí, které je uznávají, a to v závislosti na aktuálně platných omezeních.
Petr Kolář vydává se skupinou Olympic singl s názvem Co je vůbec v nás. Společně natočili i klip, ve kterém účinkuje také Martin Dejdar.
Květen je sice posledním měsícem meteorologického jara před začátkem léta, ale počasí stále může místy i připomínat zimu. Na horách může během úterý napadnout až pět centimetrů sněhu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jana Adamcová se přesvědčila o tom, že mezi námi stále žijí dobří lidé, i když za dost zvláštních okolností. Do jejího auta totiž narazilo jiné. Co následovalo? Budete se divit, co všechno někdejší tvář televize Nova prozradila.
Veroniku Žilkovou bychom mohli označit za vzornou dceru, protože se i po odchodu obou rodičů řídí jejich radami, i když se někomu mohou zdát být směšné. Co herečce poradil její otec ve vztahu k mužům?
Laďka Něrgešová si připomněla okamžik, který jí před rokem obrátil život vzhůru nohama. Jde pochopitelně o moment, kdy se dozvěděla, jak vážný zdravotní problém má. Moderátorka je proto vděčná, že je nadále mezi námi.
Až do prvních dnů letošního června a tím pádem i meteorologického léta už vidí tuzemští meteorologové. V nadcházejícím období očekávají pozvolný růst teplot, které v závěru epizody vystoupají nad 20 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý generální ředitel České televize Jan Souček neuspěl se snahou o návrat do čela jednoho z veřejnoprávních médií. Soud zamítl žalobu, kterou se Souček domáhal zneplatnění svého odvolání z funkce.
Den matek je minulostí a na sociálních sítích byl plný kratších i rozsáhlejších vyznání. V mnoha případech se o ně postaraly známé osobnosti, například taková Agáta Hanychová.
Charlotte Gottová je z generace, která si více než kterákoliv jiná uvědomuje, že přítomnost na sociálních sítích je pro popularitu klíčová. Fanoušky se proto rozhodla potěšit dalším videem ze zákulisí svého prvního rozhovoru.
Pražská policie v několika případech zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s nedohraným sobotním derby pražských "S" na stadionu Slavie v pražském Edenu. Jedním z případů je napadení sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka.
Jaromír Soukup se s prohrou v soudním sporu s bývalou partnerkou Agátou Hanychovou nehodlá smířit. Podle podnikatele vyšla influencerka velkolepá lež, proto se proti rozsudku odvolá. Ve věci tak zjevně nešlo o poslední soudní rozhodnutí.
Česko v pondělí místy zasáhnou silné bouřky, které bude doprovázet zejména silný déšť. Může spadnout až 50 milimetrů srážek. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).