Za selháním ruské armády na Ukrajině byla i neschopnost, domnívá se expert

Původně plánovaná blesková akce Ruska na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany selhala i kvůli nedostatkům schopností ruské armády. Dobytí Mariupolu ve druhé fázi pak podle něj neznamená převzetí vojenské kontroly nad oblastí. Petráš to dnes napsal v analýze pro ČTK. Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu před čtvrt rokem, zrána 24. února.

Ruská armáda, ilustrační foto

Od začátku invaze na Ukrajinu se podle Petráše ukázaly jako jasně mylné minimálně čtyři strategické plánovací předpoklady ruského vedení. Těmi podle Petráše byly za prvé rychlý pád ukrajinské vlády a její emigrace do zahraničí, včetně prezidenta Zelenského, neschopnost ukrajinské armády organizovaně reagovat na vojenskou intervenci, nespokojenost ukrajinského obyvatelstva s aktuální politickou a ekonomickou situací a z toho vyplývající podpora ruské vojenské intervenci vedoucí k odstranění ukrajinské vlády a za čtvrté rozdělený a nejistý Západ, který bude reagovat na ruskou invazi podobně jako na anexi Krymu v roce 2014.

Podle Petráše tak selhal původní strategický plán, tedy blesková akce založená na několika směrech vedoucí k dobytí hlavního města a dalších strategicky významných měst v severní a jihovýchodní části Ukrajiny a získání plné vojenské kontroly nad centrální a východní části země. "Důvodem byly nejenom chybné vstupní strategické předpoklady, ale kupodivu i zásadní nedostatky ve schopnostech na straně ruské armády," uvedl Petráš. Nedostatky v ruské armádě spatřuje především v systému velení, nedostatečné logistické podpoře nasazených jednotek, poměrně značným technickým problémům použité vojenské techniky a zbraňových systémů a také v morálním stavu ruských jednotek a jejich celkové frustraci.

"Všechny tyto faktory způsobily, že se ruské invazní jednotky dostaly v severní části Ukrajiny, a především při obléhání Kyjeva do situace, která ve svém důsledku vedla k nutnosti změnit původní strategický záměr. Hlavní úsilí ruské armády tak bylo přesunuto směrem k Donbasu, což bylo kremelským vedením anoncováno jako zahájení druhé fáze operace," uvedl Petráš.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že klíčovým strategickým cílem nové fáze ruského snažení bylo a nadále je ovládnutí východní a jihovýchodní části Ukrajiny, tedy území nacházející se na linii mezi Charkovem, Mariupolem a Oděsou, zahrnující i oblast Donbasu s proruskými separatistickými republikami. "Otázkou zůstává, zda je strategickým cílem stávající operace i vytvoření předmostí k případné intervenci do Podněstří. Za dané situace je ale patrné, že k takovémuto kroku nemá ruská armáda dostatečný potenciál vojenských sil a prostředků," uvedl expert.

Klíčové pro další vývoj konfliktu v uvedené oblasti podle něj je dobytí Mariupolu a získání plné vojenské kontroly nad tímto městem. Nicméně i zde byl původní záměr podle Petráše naplněn jen částečně. "Přestože Mariupol, a především pak oblast oceláren Azovstal, jako poslední bašta obránců, byly dobyty, nelze v žádném případě hovořit o tom, že by ruské jednotky převzaly plnou vojenskou kontrolu nad získaným územím. Vojenské dobytí oblasti totiž ještě neznamená převzetí vojenské kontroly. V oblasti se i nadále nacházejí skupiny ukrajinských obránců, a to i z řad jednotky Azov, které budou i nadále bojovat proti ruským jednotkám, a ztěžovat tak průběh plánované operace," míní Petráš.

Po třech měsících války na Ukrajině je tudíž podle něj více než evidentní, že se původní plánovaná ruská blesková akce transformuje spíše do opotřebovávací války s prvky partizánského konfliktu.

USA oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Ruské stíhačky podle Ukrajinců bombardovaly Hadí ostrov

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

Norsko daruje miliardy Ukrajině, Zelenskyj ocenil pomoc

01.07.2022 19:45 Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

WHO volá po naléhavém a koordinovaném postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

V Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Navalnyj v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

01.07.2022 18:30 Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci "výchovných…

Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 17:47 Aktualizováno Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Osoby stejného pohlaví mohou nově ve Švýcarsku uzavírat manželství

01.07.2022 16:48 Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství.…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Aktualizováno Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Barlin: Putin se bude muset zodpovídat z raketového útoku v Oděse

01.07.2022 16:02 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Související:

Nejnovější