Epidemie koronaviru v Česku v sobotu opět zpomalila. Přibylo 911 potvrzených případů, zhruba o 170 méně než před týdnem. Laboratoře odhalily také 169 podezření na opakovanou nákazu, což je rovněž pokles. Hospitalizovaných je nejméně od loňského října.
V sobotu bylo s covidem v nemocnicích 801 lidí, z toho 43 v těžkém stavu. Mírně se snížilo incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 129 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Nových případů nákazy v mezitýdenním srovnání ubylo, přestože laboratoře provedly více testů než minulou sobotu. Bylo jich bezmála 8000. U všech třech typů testů ale klesla pozitivita. Například u nejčastějších preventivních testů se nákaza prokázala u 8,1 procenta vzorků, což je nejnižší podíl od ledna. Před týdnem byla jejich pozitivita více než 15 procent.
Počet hospitalizovaných klesá od úterý, kdy bylo v nemocnicích s koronavirem téměř 1200 pacientů. Intenzivní péči vyžadovalo 65 z nich.
Incidence se k dnešnímu dni snížila ve většině krajů. Nejnižší je v Libereckém kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 96 nakažených. Naopak nejhorší situace zůstává nadále v Praze, kde má incidenční číslo hodnotu 218.
Očkovat proti covidu se v sobotu nechalo 887 lidí, většina z nich si přišla pro třetí posilující dávku vakcíny. Dokončené očkování proti covidu má v ČR téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo více než 4,14 milionu z nich.
Od začátku epidemie předloni v březnu potvrdily laboratoře téměř 3,9 milionu případů covidu. S nákazou v zemi zemřelo 40.081 lidí.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Tragickým případem se v posledních hodinách začala zabývat pražská policie. V hlavním městě došlo k úmrtí dítěte, na kterém se měla podílet jiná osoba. Kriminalisté zadrželi podezřelého.
Až 30 centimetrů nového sněhu může místy spadnout na východě republiky, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve čtvrtek a v pátek je tak třeba počítat s komplikacemi v dopravě.
Dáda Patrasová už nemohla mlčet a vyjádřila se k muži, o kterém jsme poměrně dlouho neslyšeli. Jde o Josefa Rychtáře, jehož před lety proslavil vztah se zpěvačkou Ivetou Bartošovou. Co se mezi ním a Patrasovou stalo?
Hana Gregorová už je v důchodovém věku, ale dělá všechno možné, aby to nebylo poznat. Proto se označila za atypickou důchodkyni. Nadále ostatně pokračuje v herecké kariéře, přičemž dostala zajímavou seriálovou roli.
Šťastný konec má pátrání po pohřešovaném tatínkovi Michaely Salákové, který měl její rodinu vyzvednout na letišti v Německu. Saláková v úterý odpoledne oznámila, že se pan Jiří našel. Podrobnosti nejsou v tuto chvíli známé.
Březen je každoročně měsícem, kdy nás okolnosti nutí si přeřídit hodinky. Změna času proběhne i letos, nadcházející víkend bude o hodinu kratší.
Poslední ryze březnový víkend přinese ochlazení a na některá místa i sněhovou nadílku. Spadne až 20 centimetrů nového sněhu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Ornella Koktová je v poslední době v jednom kole. S rodinou se stěhuje do nového domu, stále se také probírá její rozkol s Agátou Hanychovou. Nyní se rýsuje další spor. Koktová objevila kompromitující materiál na svou matku Moniku, se kterou dlouhodobě nemá dobré vztahy.
Tři lidé podezřelí z úmyslného zapálení budovy v Pardubicích skončili v poutech, informovala policie v úterý. Dvě osoby byly zadrženy v Česku, jedna bude muset být vydána ze sousedního Slovenska. Vyšetřování případu pokračuje. Policie pracuje na dopadení dalších pachatelů.
Leoš Mareš je už dlouhá léta velmi výraznou osobností českého šoubyznysu. Úspěch má nejen v rádiu, ale také v televizi. Jedna z tuzemských stanic ho podle nejnovějších informací přesvědčila k velkolepému comebacku. Mareš prozradil, na co se připravuje.
Česko si v úvodu týdne připomnělo výročí smrti jedné z nejvýstřednějších osobností zdejšího šoubyznysu. Postaral se o to někdejší řeporyjský starosta Pavel Novotný. Řeč je o zpěvákovi Danielu Nekonečném.
Na StarDance, která se na podzim po loňské pauze vrátí na televizní obrazovky, se kromě věrných diváků připravuje i Marek Eben. Oblíbený moderátor je součástí show od samého začátku. Lidé by si tak mohli myslet, že už ji bere jako rutinu. Eben ale naznačil, že to tak úplně není.