Za současné situace nelze obnovit export Budvaru do Ruska, uvedl Nekula

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že si za současné situace nedokáže představit obnovení vývozu Budějovického Budvaru do Ruska. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ředitel pivovaru Petr Dvořák ČTK dříve řekl, že ve střednědobém výhledu se Budvar na ruský trh potřebuje vrátit, aby nepřišel o ochrannou známku.

Zdeněk Nekula

Podle Nekuly s ním své vyjádření nekonzultoval. Pivovar dnes zdůraznil, že do ukončení ruské agrese na Ukrajině o obnovení obchodních vztahů nelze uvažovat. Budvar vývoz do Ruska zastavil ihned poté, co v únoru začala válka na Ukrajině.

Dvořák dříve uvedl, že s Ruskem se podařilo vypořádat všechny dosavadní závazky a pohledávky, které včetně vratných sudů představovaly přes milion eur (více než 25 milonů korun). Budvar letos do Ruska vyvezl zlomek toho, co v předchozích letech. Rusko patří mezi jeho pět hlavních exportních trhů, na vývozu se dosud podílelo minimálně z deseti procent. Loni uvařil Budvar rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc, a vyvezl přes 1,3 milionu hektolitrů piva, export stoupl meziročně o 11,3 procenta. Podle Dvořáka musí pivovar situaci řešit ve střednědobém horizontu, aby nepřišel na ruském trhu o ochrannou známku.

O víkendu také poznamenal, že na ruském trhu řada pivních značek zůstává, a to včetně Anheuser-Busch InBev, který v části světa prodává pivo pod značkou Budweiser. "Pro budoucnost by bylo velmi riskantní opustit na delší čas ruský trh. Máme i negativní historickou paralelu z roku 1939, kdy Budějovický Budvar opustil v turbulentním předválečném čase americký trh, a přišli jsme tam tak dodnes o naši ochrannou známku," řekl.

Ministerstvo zemědělství dnes uvedlo, že rozumí snaze ředitele pivovaru působit jako řádný hospodář, v současné situaci ale nelze o návratu na ruský trh uvažovat. Nekula také zastává jednotné stanovisko české vlády, která ruskou agresi na Ukrajině ostře kritizuje. "Jsou situace, kdy obchodní a ekonomické zájmy musí ustoupit jednotnému postoji všech zemí, které odsuzují neobhajitelnou Ruskou agresi vůči Ukrajině a zejména zvěrstva páchaná ruskou armádou. Proto si neumím představit za současné konstelace jakákoliv jednání Budvaru o exportu do Ruska a panu řediteli toto vysvětlím," uvedl.

Pivovar dnes k vyjádření ministra uvedl, že postoj společnosti k ruskému trhu nemění. "Obnovení obchodních vztahů s ruskými partnery není na pořadu dne, dokud nebude ruská agrese zcela ukončena,“ doplnil dnes Dvořák.

Tržby Budvaru v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině byly ročně zhruba 250 milionů Kč. Velkou část výpadků prodeje do Ruska pomohl letos Budvaru nahradit prodej nového nealko piva BirGo.

Budvaru loni stouply tržby z prodeje výrobků a služeb o 10,8 procenta na rekordních 3,11 miliardy korun. Zisk po zdanění se zvýšil o 10,5 procenta na 337,1 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Tržby za pivo loni poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,02 miliardy.

Témata: Zdeněk Nekula | budvar

Cenové stropy v lednu snížily ruské tržby z vývozu ropy a plynu o 30…

05.02.2023 17:27 Cenové stropy snížily v lednu meziročně tržby Moskvy z vývozu ropy a plynu o téměř 30 procent, tedy…

Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě

05.02.2023 15:37 Aktualizováno Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v…

Inflace v lednu zrychlila, analytici ji odhadují mezi 16,2 a 19 procenty

05.02.2023 08:18 Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a…

Analytici: Pokles cen energií na trhu brzdí dražší emisní povolenky

03.02.2023 12:36 Ceny emisních povolenek v posledních dnech výrazně rostou, což v současnosti brzdí další pokles cen…

Česká ekonomika poklesne jen o 0,3 procenta, odhaduje ČNB

02.02.2023 17:17 Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles…

E.ON sníží od poloviny února milionu stálých zákazníků ceny energií pod…

02.02.2023 16:48 Energetická společnost E.ON sníží od poloviny února všem svým stálým zákazníkům bez fixací ceny…

Rada ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

02.02.2023 16:13 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání znovu ponechala základní úrokovou…

Škoda čeká růst prodejů v Česku, příští týden ale také omezí výrobu

02.02.2023 12:23 Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62.905…

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily

02.02.2023 08:18 Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37…

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém…

01.02.2023 11:45 Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích…

Související:

Nejnovější