Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2248 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 112 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 469.666 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.
Zhruba pětina ukrajinských uprchlíků se podle odhadů ministerstva vnitra už z Česka vrátila domů. S nastupující zimou se však zase mohou do zahraničí vydat Ukrajinci, které ruské útoky na infrastrukturu připravily o teplo, elektřinu a vodu.
Úřady nyní víza neudělují o víkendu, největší zájem byl v uplynulém týdnu v pondělí a ve středu, kdy dočasnou ochranu získalo 751, respektive 794 žadatelů z Ukrajiny. Nejméně jich úřady udělily ve čtvrtek, a to 119.
Česko přiznává uprchlíkům dočasnou ochranu zatím do konce března. Sněmovna v tomto týdnu schválila návrh, který ji podle dohody EU prodlužuje o rok. Senát novelu zákona zvaného lex Ukrajina posoudí na schůzi, která se bude konat zřejmě 11. ledna.
Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany naopak umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází.
Pokud si Ukrajinci budou chtít dočasnou ochranu prodloužit, podle novely se budou muset do konce března elektronicky zaregistrovat. Registrací dostanou termín osobní návštěvy pracoviště ministerstva vnitra, na němž získají takzvaný vízový štítek. "Pokud cizinec neprovede registraci v určeném termínu, případně se po registraci do konce září 2023 nedostaví k vyznačení vízového štítku, pak mu dočasná ochrana zanikne," stojí v důvodové zprávě.
Policie v neděli po šťastném konci pátrání po ztraceném dvanáctiletém chlapci odhalila, že případ prověřuje pro podezření z únosu. Podle policistů mu možná zachránili život lidé, kteří slyšeli volání o pomoc a vše nahlásili.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i pouhých několik dní před Vánocemi. Nejlepší možný dárek, jaký si mohla přát, přivítala Barbora Mottlová. Radostnou zprávou se pochlubila na sociální síti.
Jsou jednou z nejslavnějších hereckých rodin v Česku a teď se dočkali dokumentu. Od soboty se mohou lidé podívat na film o rodině Hrušínských, který vznikl pro veřejnoprávní televizi.
Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále.
Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává.
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita.
Kuchařům se rozdávaly michelinské hvězdy, které jsou asi tím nejprestižnějším oceněním jejich práce na světě. V Česku jednu dostal i Přemek Forejt, partner Evy Burešové. Známá herečka a zpěvačka přiznala, že to přineslo i nepříjemné chvíle.
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Spousta známých tváří se v pátek odpoledne objevila v prostorách strašnického krematoria. Pozorným lidem neuniklo, že s Patrikem Hezuckým se přišli rozloučit oba členové již nefungujícího dua Těžkej pokondr. Do smuteční síně ale mohl jen jeden.
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde.