Za účast v bojích na Ukrajině potrestal soud muže 20 lety vězení

Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes pražský městský soud potrestal Alojze Poláka 20 lety vězení. Muž je stíhán jako uprchlý. Obžaloba tvrdí, že jako odstřelovač zabil minimálně čtyři příslušníky ukrajinských vládních jednotek, Polákovi kvůli tomu hrozí výjimečný trest. Podle dnešního rozsudku se ale neprokázalo, že by muž někoho usmrtil.

Ilustrační foto

Verdikt není pravomocný, státní zástupce i Polákův obhájce se proti němu ještě v jednací síní odvolali. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Podle soudkyně Hany Chaloupkové není nikde zadokumentováno, že by Polák skutečně kohokoli zabil, z důkazů navíc podle ní vyplynulo, že se Polák rád chlubí. Tvrzení o zastřelení čtyř lidí také podle ní nebylo součástí usnesení o zahájení trestního stíhání, Poláka za něj tak nyní ani nelze odsoudit.

Polák podle státního zástupce Marka Bodláka odjel v prosinci 2016 z Prahy na území ovládané vojensky organizovanými jednotkami takzvané Doněcké lidové republiky. Nechal se vyzbrojit a vystrojit a začal plnit vojenské úkoly. Aktivně se také zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám v řadách takzvané republikánské gardy. Nejprve působil jako odstřelovač a později jako velitel čety.

Podle Bodláka muž v boji usmrtil nejméně čtyři lidi. "On toto sám ve svých vyjádřeních uvedl," řekl v březnu žalobce. Trestné činnosti se Polák podle obžaloby dopouštěl nejméně do zahájení trestního stíhání, tedy do konce března 2020. Žalobce ale dnes podotkl, že se Polák zapojil i do aktuálních bojů při ruské invazi na Ukrajinu.

Polák čelí obžalobě z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. České právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům. Pokud by byl muž v budoucnu dopaden a předán do Česka, může požádat o nové projednání případu. V novém řízení ho soudy nesmějí potrestat přísněji než napoprvé.

Podle Chaloupkové je alarmující, že lidé jsou schopni bezmezně věřit nějaké myšlence, aniž by se nad ní zamysleli. "Chtělo by to lidi nutit, aby více pochybovali o tom, co si kde přečtou, protože život takového toho stáda, které něčemu věří, je potom velmi snadno ovladatelný a velmi snadno zneužitelný," řekla soudkyně.

Podle ní jsou právě i někteří lidé, kteří bojují na Donbasu, pod vlivem propagandy. "A je jedno, které mocnosti. Je hrozné, když člověk jenom proto, že něčemu bezmezně věří, je schopný zabíjet jiného člověka, brát někomu život, brát někomu domov. V tomhle shledáváme tento typ trestné činnosti jako velmi nebezpečný," dodala Chaloupková.

Bodlák pro Poláka žádal trest 23 let vězení. Jeho jednání bylo podle něj prokázáno jak komunikací na facebooku, tak i podpůrně výpověďmi svědků. Obhájce, kterého Polák dostal přiděleného soudem, naopak žádal zproštění svého klienta.

České soudy už řešily více případů spojených s boji na Ukrajině. Za boj v jednotkách separatistů například uložil pražský městský soud v únoru dvacetiletý trest vězení Pavlu Botkovi. Muž působil podle obžaloby ve vojenské struktuře separatistů na různých pozicích. V srpnu 2019 při konání pravidelné ozbrojené hlídky v jižní části fronty směrem na Mariupol šlápl na protipěchotní minu. Přišel kvůli tomu o nohu.

Policii předala ukrajinská strana pět lidí, jsou podezřelí z podvodu

27.09.2023 10:52 České orgány činné v trestním řízení si v pondělí od ukrajinských úřadů převzali pětici osob k…

Muž, který v Brně pobodal školačku, bude stíhán vazebně

23.09.2023 16:17 Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o…

Policie odložila případ výhrůžného dopisu pro Babiše během prezidentské…

31.08.2023 16:16 Policie odložila vyšetřování výhrůžného dopisu, který obdržel šéf hnutí ANO Andrej Babiš před…

Policie zadržela muže, který v noci na pátek střílel v Praze

27.08.2023 18:52 Policie zadržela čtyřiatřicetiletého muže, který v noci na pátek po potyčce několikrát vystřelil…

Policie obvinila muže z útoku na dvě Ukrajinky v Plasích

24.08.2023 10:43 Plzeňská policie dnes ráno obvinila osmačtyřicetiletého muže v souvislosti s nedělním útokem na dvě…

Související:

Nejnovější