Víza dočasné ochrany vydalo Česko v úterý, kdy byl státní svátek, 51 uprchlíkům z Ukrajiny. Před týdnem v běžném pracovním dni jich bylo 630. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza 387.996 běženců, za poslední týden zhruba 3300.
Vyplývá to z údajů, které dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. Vydaných víz, která umožňují jejich držitelům pobývat v zemi až rok a přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, postupně ubývá.
Cizinecké policii se od počátku války před více než čtyřmi měsíci přihlásilo 338.884 lidí, za poslední týden téměř 16.000. V úterý jich přibylo 1736. Hlásit se nemusejí děti mladší 15 let, kterých je podle statistik mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.
Počet vydaných víz zpravidla roste po víkendu nebo po jiných volných dnech, kdy fungují některá krajská asistenční centra v omezeném režimu. V pondělí tak víza získalo 1186 uprchlíků z Ukrajiny, další výraznější nárůst je možné očekávat ve čtvrtek po dvou dnech státních svátků. V pracovních dnech s výjimkou pondělí se v minulém týdnu počet víz pohyboval mezi 600 a 700, o měsíc dřív to bylo mezi 800 a 1000.
Přesný počet uprchlíků před válkou pobývajících v ČR není známý, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle odhadu úřadů zůstává v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi. Největší část uprchlíků podle statistik ministerstva vnitra nahlásilo pobyt v Praze, víc než 89.000.
StarDance loni chyběla na televizních obrazovkách až do Silvestra, kdy Česká televize odvysílala sestřih z historicky prvního turné, jehož se účastnily páry z dosavadních řad taneční soutěže. Letos by se show měla do vysílání vrátit. Jedna z hlavních tváří pořadu prozradila, zda tomu tak opravdu bude.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit ke společnému evropskému prohlášení na podporu Dánska, které čelí americkému tlaku ohledně Grónska. Pavel nicméně uvedl, že zájem Washingtonu na bezpečnosti v severním Atlantiku považuje za pochopitelný.
Hodně lidí má tendenci před vstupem do nového kalendářního roku bilancovat. Například Agáta Hanychová tak úplně poprvé promluvila o osudovém zlomu ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Našli prý totiž společnou řeč.
Česko v prosinci šokoval případ únosu školáka ve Zlínském kraji. Zásadní roli v něm sehrála dvojice občanů, která slyšela volání o pomoc a kontaktovala strážce zákona. Policie v tomto týdnu informovala, že je náležitě ocenila.
Strach si v týdnu začali fanoušci dělat o Pavla Trávníčka, když vyšlo najevo, že byl znovu hospitalizován. Dlouho však nebylo jasné, co je příčinou jeho aktuálních zdravotních problémů. Ošetřující lékař nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení, podle kterého mají Spojené státy americké opustit 31 agentur OSN a dalších 35 organizací, které nespadají pod OSN. Bílý dům vysvětlil, že tyto organizace fungují v rozporu s americkými národními zájmy. O nařízení informovala stanice CNBC.
Série výstrah kvůli zimnímu počasí pokračuje. Další varování vydali meteorologové pro nadcházející noc a páteční den. Očekává se sněhová nadílka i pokračování krutých nočních mrazů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zmatky nastaly kolem posledního rozloučení s hercem Pavlem Nečasem, který na Silvestra náhle zemřel. Rodina se proto ve středu rozhodla definitivně vyjasnit, koho se smuteční obřad bude týkat.
Slovensko ve středu zaskočila jedna špatná zpráva. Dorota Nvotová přiznala, že bojuje s rakovinou prsu. Už dnes se má podrobit operačnímu zákroku. Fanoušky proto poprosila, aby jí drželi palce.
Pozor na změnu v počasí, která nastane v pátek, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu. Na problémy se musí připravit zejména řidiči. Během dopravní špičky má napadnout několik centimetrů sněhu.
Britský královský expert Richard Fitzwilliams podrobil Meghan Markle nevybíravé kritice při příležitosti šestého výročí jejího odchodu z řad pracujících členů královské rodiny. Ve svém vyjádření pro deník Daily Express nešetřil ostrými slovy na adresu vévodkyně ze Sussexu i jejího manžela prince Harryho. Podle něj se po letech mimo palác ukazuje, že pár postrádá skutečný talent a jejich počínání označil za průměrné.
Hvězda filmu Maestro Bradley Cooper se konečně vyjádřil ke spekulacím, které už týdny kolují internetem. Jednapadesátiletý herec a režisér v pondělním díle podcastu SmartLess uvedl na pravou míru dohady o tom, zda podstoupil plastickou operaci, či nikoliv. Debatu otevřel jeho blízký přítel a kolega Will Arnett, se kterým Cooper spolupracoval na svém nejnovějším režisérském počinu Is This Thing On?.