Za úterý přibylo 2214 nově potvrzených případů nákazy, o pětinu méně než před týdnem

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 24. srpna 2022 09:22
Sdílej:

V úterý v Česku dále zpomalovalo šíření koronaviru. Přibylo 2214 nově potvrzených případů nákazy, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Dále také klesal ve srovnání s předchozím týdnem počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory snížení celkového množství hospitalizovaných ale oproti předešlému úterku stoupl počet těžce nemocných. Přibývalo také v uplynulém týdnu úmrtí lidí s covidem-19.

Denní nárůsty počtu nákaz koronavirem klesají ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne už šest dní v řadě. Snižují se také počty testovaných, ale v úterý byl úbytek testů výrazně nižší než pokles množství nově nakažených. Provedeno bylo 4743 PCR testů a 3245 antigenních, což bylo dohromady o 13 procent méně než před týdnem. Vzhledem k tomu, že zpomalení nárůstu počtu případů nákazy bylo výraznější, pozitivita u nejpočetnějších kategorií testů klesla.

Většina provedených testů připadá nyní na diagnostickou kategorii, v níž jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci. V této kategorii se podíl odhalených případů nákazy na celkovém počtu testů snížil z 36,55 procenta za předchozí úterý na 33,89 procenta. Pokles pozitivity byl zaznamenán také u druhé nejpočetnější kategorie - epidemiologické, zatímco mírný nárůst podílu pozitivních se objevil jen u preventivní kategorie.

Spolu s poklesem nově zaznamenaných případů nákazy ubývá v poslední době také lidí, kteří skončili v nemocnici s covidem-19. V úterý bylo hospitalizovaných 872, tedy o pětinu méně než před týdnem. Stouplo ale množství těžce nemocných z 34 za předchozí úterý na 40. Zvýšilo se rovněž množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 72 zemřelých, kdežto v předchozím týdnu bylo úmrtí 65.

Klesá stále tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 110 případů, což bylo o šest méně než v úterý. Nejvyšší je incidenční číslo dál v Praze se 133 případy a nejnižší na Vysočině s 88 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 302.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.756 lidí s covidem-19.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí a druhou zhruba 130.000. V úterý bylo naočkováno 5370 lidí, tedy podobné množství jako před týdnem.

Stalo se
Celebrity
Darrell Sheets

Příčina smrti Darrella Sheetse, hvězdy Války skladů, oficiálně odhalena!

Úřad koronera v arizonském okrese Mohave v úterý oficiálně potvrdil příčinu úmrtí Darrella Sheetse, jedné z nejvýraznějších postav populární reality show Válka skladů (Storage Wars). Podle oficiální zprávy, o které jako první informoval server TMZ, byla smrt sedmašedesátiletého televizního veterána klasifikována jako sebevražda.

Světové celebrity
princ William

Princ William měl kvůli Harrymu stavy úzkosti. Ze strachu ani nejedl

Britský princ William prožíval před odvysíláním výbušného rozhovoru svého bratra Harryho a Meghan Markle s Oprah Winfrey v březnu 2021 stavy extrémní úzkosti. Podle nové biografie o princezně z Walesu s názvem „Kate! Odvaha, půvab a moc ženy, která bude královnou“, byl následník trůnu strachy doslova paralyzován.

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton ruší kvůli zdraví koncerty. Fanoušci neskrývají obavy

Legendární country zpěvačka Dolly Parton oznámila zrušení svého plánovaného koncertního angažmá v Las Vegas. Osmdesátiletá ikona, která se potýká s dlouhodobými zdravotními potížemi, se rozhodla definitivně zrušit sérii vystoupení v prestižním divadle The Colosseum v Caesars Palace, aby se mohla plně soustředit na léčbu a zotavení.

Počasí
Jarní počasí

Počasí se bude během prodlouženého víkendu zlepšovat

Začíná druhý květnový prodloužený víkend, v jehož průběhu se očekává postupné oteplování. Zatímco dnes místy maximální teploty jen sotva překročí 10 stupňů, v neděli se maxima dostanou přes dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).