V úterý přibylo v Česku opět téměř 2000 nových případů koronaviru. Laboratoře jich odhalily 1980. Je to téměř čtyřikrát více než před týdnem, kdy byl ovšem svátek, a výrazně méně se tedy testovalo. Lidí, kteří jsou s nákazou v nemocnici, přibylo na 364. Je to nejvíce covidových pacientů od 10. května.
Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale neroste, je jich 13. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 78 nakažených, což je nejvyšší incidence od začátku května. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie zrychluje již několik týdnů. Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší počátkem června. V pondělí přibylo poprvé od dubna více než 2000 potvrzených případů nákazy za jeden den.
Zvyšuje se i počet testů a u některých typů také pozitivita. V úterý se nechalo testovat zhruba 8000 lidí, což byl druhý nejvyšší zájem od května. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, dosáhla pozitivita téměř 22 procent. Poprvé od března tak byla u tohoto typu testů pozitivní více než pětina testovaných. V případě preventivních testů se covid potvrdil zhruba u sedmi procent vzorků. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, byla pozitivita přes 30 procent.
Za nárůstem počtu případů z poslední doby jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených přibývat ještě několik týdnů. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Počet lidí v těžkém stavu se v poslední době výrazně nemění. Více než 20 jich nemocnice evidovaly naposledy 6. května.
S covidem dosud v Česku zemřelo 40.340 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí devět. Tyto údaje se ale mohou při dalších aktualizacích změnit. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.
Incidenční číslo roste od začátku června, výjimkou byly pouze dva sváteční dny v minulém týdnu. Od pondělí se zvýšilo ve všech krajích Česka. Nejvyšší je v Praze. V uplynulém týdnu připadá na 100.000 Pražanů 155 nakažených. V žádném jiném kraji zatím není incidence vyšší než 100. Nejnižší je v Olomouckém kraji, kde má hodnotu 42.
Očkovat proti covidu se v úterý nechalo 1101 lidí, o 100 méně než v pondělí. Pro třetí posilující dávku si přišlo 946 z nich. Právě o takzvaný booster je dlouhodobě nejvyšší zájem. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování zatím dorazilo přes 4,2 milionu z nich.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje více než 271.000 podezření na opakovanou nákazu.
Výměna názorů mezi Anetou Vignerovou a Simonou Krainovou ohledně estetických úprav u žen pokračuje. Spustila ji svým vyjádřením prvně jmenovaná, ta druhá reagovala. Nyní se Vignerová rozhodla některé věci uvést na pravou míru.
Druhým dnem sužuje Česko současná vlna veder. Meteorologové ve čtvrtek upřesnili území platnost varování před vysokými teplotami. Zároveň se v některých oblastech zvyšuje stupeň nebezpečí výstrahy před nebezpečím požárů.
Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu.
Maroš Kramár nemá problém kritizovat současnou slovenskou vládní garnituru, se kterou opravdu nesouzní. Projevilo se to i v těchto dnech, kdy se tématem stalo dění na jednom ze slovenských festivalů. Podle Kramára se tam scházejí normální lidé, kteří se radují ze života.
Jak uznávanou osobností na hudební scéně Glen Hansard byl, to se ukázalo okamžitě po jeho smrti. Potřebu se rozloučit s irským oscarovým písničkářem totiž měly i velké hvězdy světové popmusic.
Další velmi otevřená zpověď Lely Vémoly vypovídá o napjatých vztazích mezi trojnásobnou maminkou a zápasníkem Karlosem Vémolou. Lela zjistila, že nemá smysl mlčet. Fanouškům prozradila, že děti momentálně živí jen z vlastních prostředků. Přiznala také, že se zápasníkem mají podepsanou předmanželskou smlouvu.
Problémy se suchem se v Česku opakují už prakticky každý rok. Nedostatek vláhy panuje i nyní, přičemž právě začala další vlna tropických veder. Prognózy expertů z hydrometeorologického ústavu tak nejsou příznivé.
Až překvapivě rychlý bude comeback Honzy Dědka na televizní obrazovky. Spekulovat se o tom začalo již v předchozím průběhu měsíce, nyní je vše potvrzeno. Možná ale diváky překvapí, kde moderátora s jeho talk show najdou.
Dara Rolins již zahájila koncertní pauzu, která podle některých vyjádření může klidně trvat déle než rok. Slovenská zpěvačka ale nebude jen odpočívat. Nejspíš ji čeká svatba, zároveň dohlíží na stavbu dvou nemovitostí.
V očích některých fanoušků zraje jako víno, ale podle jiných už Kateřina Brožová patří do starého železa. Svědčí o tom slova Pavla Novotného, jenž si dovolil vyjádřit svůj nekonvenční názor ohledně budoucnosti známé herečky. Jak Brožová zareagovala?
Ikonická tvář televizní obrazovky, elegantní a nestárnoucí dáma. Televizní moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová oslaví ve středu kulaté osmdesáté narozeniny. V Československé a poté České televizi moderovala mnoho pořadů, od roku 1993 připravuje a provází týdeníkem Kalendárium, kde připomíná zajímavá tuzemská či zahraniční výročí týdne.
Světová hudba přišla o další výraznou osobnost, která bude chybět i českým fanouškům. Ve věku 56 let tragicky zemřel irský hudebník a písničkář Glen Hansard, držitel Oscara za nejlepší filmovou píseň. Podle deníku The Irish Sun zahynul při dopravní nehodě na motorce.