Česká republika ve středu vydala uprchlíkům z Ukrajiny 983 víz dočasné ochrany, o 87 méně než před týdnem a o 66 méně než v úterý. Za více než tři měsíce trvání ruské invaze víza dostalo 362.402 lidí. Údaje dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na twitteru. V Česku podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zůstává okolo 300.000 uprchlíků.
Cizinecké policii se od počátku války ohlásilo 274.795 běženců, ve středu jich bylo 2791. Na policii se nemusí hlásit děti mladší 15 let, které tvoří asi 30 procent uprchlíků.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu oznámil, že, magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu prchajících před válkou do méně vytížených krajů. Ukrajinských uprchlíků je v Praze podle Hřiba až čtyřikrát více než v některých dalších krajích.
Někteří hejtmani záměr kritizují, předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Zavřít své centrum pro uprchlíky, pokud to udělá Praha, chce i Pardubický kraj. Rakušan uvedl, že o běžence se Česko při uzavření pražského centra dokáže postarat. O situaci v Praze je ochoten s Hřibem a Rakušanem jednat premiér Petr Fiala (ODS).
Pražské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90.000 lidí, podle aktuálních statistik ministerstva vnitra se k pobytu v hlavním městě nahlásilo 83.983 uprchlíků. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží musela být vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích.
Vláda ve středu schválila návrh zákona, který v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání. Ministerstvo školství navrhlo, aby školy mohly vytvářet pro ukrajinské děti oddělené třídy, pokud pro ně nebudou mít dost místa v běžných. Běženci, kterým není vyplácena humanitární dávka, budou mít možnost kromě ubytování a stravy získat zdarma prostředky osobní hygieny a léky.
Britská policie vydala zásadní prohlášení týkající se obvinění z nevhodného chování Andrewa Mountbattena-Windsora. Policie potvrdila, že ve spolupráci s prokuraturou (Crown Prosecution Service) provede posouzení informací, které naznačují možné zneužití pravomoci veřejného činitele. Cílem tohoto postupu je zjistit, zda existuje podezření ze spáchání trestného činu a zda bude nutné zahájit plnohodnotné vyšetřování.
Popová ikona Britney Spears prodala práva k celému svému hudebnímu katalogu. Podle informací, které získala stanice BBC, se čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka dohodla na prodeji s nezávislým hudebním vydavatelstvím Primary Wave. K uzavření transakce mělo dojít 30. prosince za částku pohybující se kolem 200 milionů dolarů, což je v přepočtu přibližně 4,7 miliardy korun.
Zpěvačka Shakira vyděsila své fanoušky během sobotního koncertu v San Salvadoru, když přímo uprostřed vystoupení utrpěla dramatický pád. Kolumbijská hvězda právě zpívala svůj hit Si Te Vas a běžela po pódiu, když si nešťastně podvrtla kotník a zřítila se k zemi. Při pádu dopadla na loket a strhla s sebou i stojan na mikrofon.
Na Nově nedávno vyvrcholila poslední řada Bachelora. Ještě během února odstartuje nový Survivor, takže je nejvyšší čas se seznámit se všemi účastníky letošní série. Jejich jména už jsou totiž známá.
Expremiér Petr Fiala (ODS) ve středu reagoval na spekulace o možné kandidatuře ve volbách do Senátu či prezidentských volbách. Fiala oznámil, že bude pokračovat jako politik v Poslanecké sněmovně.
Smutná zpráva zasáhla Bena Cristovaa, který je jednou z největších hvězd české hudební scény. Kořeny má ale díky otci v Africe. S tatínkem už se ale neuvidí. Fanouškům totiž prozradil, že táta přišel o život při dopravní nehodě.
Kriminalisté kvalifikovali úterní napadení v Chrudimi jako vraždu. Jeden z účastníků incidentu totiž v nemocnici podlehl svým zraněním, druhá osoba skončila v poutech. Policie odhalila, že jedním z aktérů je nezletilá osoba.
Česko v uplynulém týdnu zasáhla smutná zpráva. Zemřela legendární herečka Jana Brejchová, bylo jí 86 let. Lidé se s ní budou moci rozloučit během příštího týdne. Rodina už totiž rozhodla o podobě posledního rozloučení.
Český šoubyznys oběhla v minulém týdnu zpráva o rozchodu Lukáše Langmajera a Jitky Boho. Modelka se jako první vyjádřila ke konci vztahu, ale ani herec se nedržel úplně zpátky. Jeho první reakce však byla poměrně svérázná.
Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News.
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Českým zdravotnictvím v úterý otřásl nevídaný případ. Olomoučtí krajští kriminalisté prověřují podezření z provádění neindikovaných implantací defibrilátorů ICD v olomoucké fakultní nemocnici. Nikdo zatím nebyl obviněn, v případu ale hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.