Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli korupci

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy, foto: France24.com
ČTK 5. prosince 2022 20:57
Sdílej:

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

Dalšími obžalovanými jsou někdejší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý soudce kasačního soudu Gilbert Azibert. Trojice mezi sebou podle francouzské justice uzavřela nekalou dohodu, která byla odhalena díky odposlechům Sarkozyho telefonu v roce 2014. Sarkozy a Herzog se údajně od Aziberta pokoušeli získat informace o probíhajícím procesu, na oplátku mu nabízeli podporu při kandidatuře na prominentní post v Monaku.

Na úvod slyšení soudkyně Sophie Clémentová ověřila podle osobních dokladů identitu sedmašedesátiletého bývalého politika. Sarkozy, který je vzděláním právník, odmítl možnost nevypovídat a naopak se plamenně hájil. Obsah konverzace mezi advokátem a klientem chrání Evropský soud pro lidská práva a soud nabídl jen domněnky, ale žádné důkazy, řekl Sarkozy.

"Jsou to silná slova, korupce, obchodování s vlivem. Jsem bývalý prezident republiky, nikdy jsem nikoho nekorumpoval a přiznejme si, že je to podivná korupce, bez peněz, ani cent pro nikoho, bez výhod, žádná výhoda pro nikoho, a bez oběti, protože nikdo nebyl poškozen," řekl Sarkozy.

Exprezident, který byl ve vrcholném úřadu v letech 2007 až 2012, čelil dříve i dalším obviněním. Za nezákonné financování neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012 dostal loni v září roční trest vězení, který si mohl odpykat doma. Před několika lety odešel z aktivní politiky, nadále však zůstává vlivným zákulisním hráčem ve francouzském politickém dění.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup zrušil zápas na poslední chvíli, dostal vyhazov a hrozí mu pokuta

Bývalý mediální magnát Jaromír Soukup se postaral o pořádný skandál na slovenské bojové scéně. Jen několik hodin před plánovaným galavečerem Fight Night Challenge v Bratislavě oznámil, že do očekávaného boxerského souboje s trenérem Michalem „Mikym“ Vančurou nenastoupí. Jako důvod uvedl náhlé zranění kolene, které si měl přivodit v den zápasu.

Světové celebrity
Britney Spears

Vzácné setkání: Sešla se rodina Britney Spears!

Rodina zpěvačky Britney Spears se sešla při příležitosti středoškolské promoce sedmnáctileté Maddie Aldridge, dcery Jamie Lynn Spears. Na akci, která se stala dějištěm vzácného rodinného setkání, se objevili rodiče popové hvězdy Lynne a Jamie Spears, její sestra i nejstarší syn Sean Preston. Samotná Britney se však slavnostního ceremoniálu nezúčastnila.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Hailey Bieber otevřeně promluvila o prodeji své značky!

Hailey Bieber se v nedávném rozhovoru ohlédla za přelomovým okamžikem své kariéry – prodejem kosmetické značky Rhode. Před necelým rokem tuto firmu odkoupil gigant e.l.f. Beauty za závratnou částku jedné miliardy dolarů. Zakladatelka značky nyní přiznala, že tato suma pro ni nebyla jen náhodným číslem, ale jasně stanovenou hranicí, přes kterou nehodlala jít dolů.

Světové celebrity
Katie Price

To už snad nemyslí vážně. Katie Price utekla z Dubaje bez placení

Bývalá glamour modelka Katie Price se vrátila do Velké Británie ze své cesty do Dubaje, kde navštívila svého manžela Leea Andrewse. Návrat na domácí půdu se však neobešel bez kontroverzí. Sedmačtyřicetiletá celebrita čelí obvinění, že během pobytu ve Spojených arabských emirátech odmítla uhradit účty za provedené estetické zákroky.