Záchranáři v uhelném dole Zofiówka na jihu Polska dnes našli další dva mrtvé horníky. Počet obětí sobotního neštěstí tak stoupl na šest, nezvěstní zůstávají čtyři havíři, uvedla polská média s odvoláním na vlastníka dolu, kterým je Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW).
"V ranních hodinách jsme se dostali k dalším dvěma pracovníkům, kteří bohužel jsou bez známek života. V tuto chvíli jsou přepravováni na povrch," řekl ředitel dolu podle serveru TVN 24.
Před vstupem do dolu hoří svíčky. "Je to černý týden pro polské hornictví," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki během návštěvy základny záchranářů. Ujistil, že stát nenechá pozůstalé po obětech neštěstí v dolech Zofiówka a Pniówek na holičkách, napsal server Onet.
Při sobotním otřesu v dole Zofiówka bylo v podzemí 52 horníků, z nichž 42 se dostalo na povrch vlastními silami. S deseti havíři nebyl žádný kontakt. Záchranáři v sobotu večer nalezli čtyři mrtvá těla.
JSW patří také nedaleký černouhelný důl Pniówek, kde minulý týden ve středu přišlo při výbuchu metanu o o život pět lidí a dalších sedm se stále pohřešuje. Záchranou operaci JSW v pátek ukončila s tím, že oblast, kde zůstalo pět báňských záchranářů a dva horníci, je příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné.
Polsko, které je z velké části závislé právě na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například loni v uhelném dole Myslowice-Wesola na jihu země při závalu zemřeli dva horníci. V roce 2018 při důlním neštěstí v dole Zofiówka zahynulo pět horníků.
Končící starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný měl v neděli odpoledne nehodu na dálnici D4. Informoval o tom web novinky.cz. Údajně se mu převrátil na bok přívěs. Na místě zasahovali policisté a hasiči.
Nejsilnější opoziční hnutí ANO je první i v nejnovějším průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News a drží si téměř desetiprocentní náskok na druhou koalici Spolu. Do Poslanecké sněmovny by se aktuálně dostalo šest kandidujících subjektů.
Bouřky, které mohou být i velmi silné, hrozí nejen během dnešního dne, ale i v noci na zítra a v pondělí. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pavel Blažek skončil ve funkci ministra spravedlnosti kvůli daru v bitcoinech od muže odsouzeného za drogy. Policie zkoumá možné praní špinavých peněz, veřejnost i experti žádají vysvětlení – a klíčové okolnosti případu zůstávají nezodpovězené.
I české fanoušky seriálu M.A.S.H. zasáhla smutná zpráva o úmrtí herečky Loretty Switové, ačkoliv většina z nich neznala její hlas. V českém znění totiž mluvila hlasem jedné české kolegyně.
Hamás je připraven propustit 10 žijících izraelských rukojmích a vydat 18 těl výměnou za blíže nespecifikovaný počet palestinských vězňů. Hnutí tak reagovalo na nejnovější americký návrh příměří, informovala BBC.
Dnešek je dnem Karla Šípa. Právě na prvního června 2025 připadají jeho kulaté osmdesáté narozeniny. Jeden dárek rozbalil oslavenec i s televizními diváky už v sobotu večer. Česká televize, která vysílá jeho talk show Všechnopárty, totiž uvedla dokumentární film o známém moderátorovi.
Hollywoodská hvězda Sidney Sweeney opět rozčeřila vody showbyznysu – tentokrát ale doslova. Známá především díky rolím v seriálech Euforie a Příběh služebnice nyní přichází s produktem, který posouvá hranice osobního marketingu: limitovanou edicí mýdla údajně vyrobeného z její vlastní koupelové vody.
Tragická železniční nehoda se stala v noci ze soboty na neděli v ruské Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou. Nejméně sedm lidí zemřelo a další desítky cestujících se zranily, když vlak narazil do zříceného mostu. Není v tuto chvíli zcela jasné, co způsobilo pád konstrukce.
Bouřky se s Českem ani zdaleka neloučí. Ty nedělní mohou být i velmi silné, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze, kterou vydal během soboty. Hrozí přívalové deště, silné nárazy větru a krupobití.
Radostnou novinku před probíhajícím víkendem oznámila třiatřicetiletá herečka Kateřina Klausová. Stala se totiž maminkou. V prvních okamžicích si ještě některé detaily nechala pro sebe. Nyní už víme další podrobnosti o novorozeném miminku.
Česko dnes zasáhly silné bouřky, které zanechaly největší spoušť v Dalešicích na Jablonecku. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů. Bahno a přívalové srážky zaplavily nejméně šest domů v obci. Varování před bouřkami platí až do sobotního večera.