Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut. Při hromadné srážce se zranilo šest lidí, z toho dva utrpěli středně těžká zranění. Policie nevylučuje, že na nehodě mělo podíl dnešní sněžení a prudký vítr.
Nehoda se stala ve směru na Prahu, ale provoz uzavřela v obou pruzích. Ve směru na Plzeň byla dálnice neprůjezdná do 16:00. Směr na Prahu bude podle policie jedním pruhem průjezdný kolem 21:00, plné zprovoznění pak Ředitelství silnic a dálnic předpokládá kolem půlnoci. Meteorologové varují motoristy, že dnes v noci hrozí v celém Česku náledí a na většině území i tvorba sněhových jazyků.
Šestatřicet aut se srazilo na 33. kilometru dálnice D5. Příčiny nehody vyšetřuje policisté. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové nelze vyloučit, že na vině jsou i zhoršené povětrnostní podmínky. "Tou dobou se přes střední Čechy přehnala sněhová vánice, může to mít rovněž vliv," uvedla Suchánková.
Při hromadné nehodě se zranilo šest lidí. Záchranná služba vyhlásila traumaplán, který se vyhlašuje u událostí s větším počtem zraněných. Zraněné záchranná služba přepravila do hořovické nemocnice, pražské nemocnice Motol a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dva z nich letěli do Prahy vrtulníkem.
Přidáváme záběry, která na místě pořídila Letecká služba PČR: pic.twitter.com/HwhcbDu6LM
— Policie ČR (@PolicieCZ) January 20, 2022S likvidací následků nehody pomáhali hasiči s těžkou technikou. Kolem 20:00 ještě podle policie zbývalo odklidit sedm havarovaných vozů. "Hasiči ze Slaného přistavili na místo evakuační autobus, kde se mohou lidé z nehody ohřát," sdělila ČTK mluvčí hasičů Tereza Fliegerová. Podle ní tuto možnost už využilo asi 16 lidí.
Kvůli přistávání záchranářského vrtulníku byl provoz v místě nehody ve směru na Plzeň přerušený do 16:00, kdy byl obnoven nejprve jedním a zhruba o tři hodiny později i druhým pruhem. V opačném směru zůstává dálnice D5 stále uzavřená. Provoz na Prahu bude plně obnovený zřejmě kolem půlnoci, řekl ČTK kolem 18:30 mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Policejní mluvčí doplnila, že jedním jízdním pruhem se bude moci jezdit kolem 21:00.
Dopravu na objízdných trasách podle Suchánkové musí místy řídit policie. V některých částech se vytvářely kolony a řidiči hledali i jiné trasy.
Českem dnes přecházela studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, které jsou spíše vzácné, uvedli meteorologové.
Sněhová vánice se odpoledne přehnala například také Jihomoravským krajem. V Brně vítr strhl lešení ze střechy Moravského zemského muzea, nikomu se ale nic nestalo. Jinde v Brně zase vítr rozmetal od opravovaného domu stavební materiál, který poškodil několik aut.
Vítr odpoledne a večer slábnul. Meteorologové ale varují před sněhovými jazyky, ke kterým se večer a v noci na pátek ojediněle přidá náledí nebo zmrazky. Na neošetřených silnicích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost, upozornili.
Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.
Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prostřednictvím dopisu vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu pustil ropu do Maďarska. Kyjev si také má podle Orbána odpustit jakékoliv další útoky na maďarskou energetickou bezpečnost.
Britský princ Harry u příležitosti čtvrtého výročí zahájení ruské invaze na Ukrajinu ocenil tamní obyvatele a prohlásil, že jejich síla je inspirací pro celý svět. V poselství adresovaném rehabilitačnímu centru Superhumans, které se stará o zraněné válečné veterány, Harry uvedl, že Ukrajina ukázala lidstvu, jak vypadá skutečná odolnost.
Pokrovsk je zcela v rukou ruských vojáků, míní experti z Institutu pro studium války (ISW). Neplatí však domněnky Moskvy, že po pádu města se invazní armádě otevře cesta k zásadnímu postupu dále na západ. Nic takového se podle odborníků neděje.
Princ Harry a jeho žena Meghan ve středu dorazili na ostře sledovanou návštěvu Jordánska, kde zavítali mezi děti v uprchlickém táboře. Navštívili také nemocnici, uvedla britská stanice BBC. Cesta probíhá v době vážné krize uvnitř královské rodiny, protože bývalý princ Andrew, strýc Harryho, je vyšetřován pro podezření ze zneužití pravomoci.
Agáta Hanychová stále dělá překvapenou z toho, co jí "provedla" kamarádka z úspěšného podcastu. Maminka Ornelly Koktové se - jak už to tak bývá - k událostem kolem dcery nemíní mlčet. A Hanychovou neváhala označit za hloupou.
Soukromá zahraniční cesta prezidenta Petra Pavla se již minule stala předmětem nejrůznějších spekulací. Tentokrát by tomu tak být nemuselo. Mluvčí hlavy státu totiž nakonec prozradil, kam se prezident v těchto dnech vydal.
Britská policie dokončila prohlídku v někdejší rezidenci bývalého prince Andrewa ve Windsoru, která proběhla v rámci vyšetřování údajného zneužití pravomoci ze strany mladšího bratra krále Karla III. Informovala o tom televizní stanice Sky News.
Muž, který způsobil úterní policejní manévry v Havířově, si sám vzal život. Potvrdila to policie. Případ, který bude kvůli úmrtí podezřelého odložen, se prověřuje kvůli podezření ze spáchání trojice trestných činů. Policisté také informovali, že muž měl zbraň legálně.
Ropné dodávky ropovodem Družba na Slovensko budou obnoveny až v březnu, řekl slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve středu. Znovu zároveň zkritizoval Ukrajinu, která podle jeho tvrzení neobnovila dodávky, ačkoliv s ropovodem prý nic není.
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, jenž byl přes 30 let členem legendární kapely Olympic. Opustil ji před šesti lety ze zdravotních důvodů.