Začlenění Ukrajiny do Evropské unie podporuje 58 procent českých občanů

Začlenění Ukrajiny do Evropské unie podporuje 58 procent českých občanů, víc než čtvrtina je proti. V otázce členství Kyjeva v Severoatlantické alianci je společnost rozdělená víc, pro zapojení Ukrajiny do NATO se vyslovilo 41 procent lidí, stejná část s ním nesouhlasí. Vyplývá to z průzkumu, který od konce března do začátku května provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ukrajina, Kyjev

Průzkum ukázal, že téměř tři pětiny dotázaných souhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, víc než třetina s nimi nesouhlasí. Téměř polovina dotázaných hodnotí vládní podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem jako přiměřenou, více než dvě pětiny za přílišnou a jen tři procenta ji vnímají jako nedostačující.

Výrazná většina Čechů podporuje vyvíjení diplomatického tlaku na Rusko, stejně jako snahy o jeho politickou a ekonomickou izolaci a finanční podporu Ukrajiny jako kroky směřující k zastavení konfliktu. Poskytování vojenského vybavení Ukrajině schvaluje něco přes polovina respondentů a naprostá většina odmítá vyslání českých vojáků na Ukrajinu.

Třetina oslovených vyjadřovala silné obavy z eventuálního použití ruských jaderných zbraní proti Ukrajině, zhruba pětina měla takové obavy i v případě České republiky a dalších zemí NATO.

Začlenění Ukrajiny do EU podporuje 58 procent lidí, z toho 17 procent se vyslovilo pro urychlené začlenění do unie a 41 procent pro přijetí v delším časovém horizontu. Proti členství země v EU se vyslovilo 27 procent účastníků průzkumu a 15 procent se neumělo rozhodnout.

V případě začlenění Ukrajiny do NATO je česká veřejnost více rozdělená. "Dvě pětiny (41 procent) začlenění Ukrajiny do NATO podpořily, i když pro urychlené členství bylo jen 15 procent, zatímco 26 procent bylo pro začlenění Ukrajiny do NATO v delší perspektivě. Stejně velká, dvoupětinová část (41 procent) dotázaných však zapojení Ukrajiny do NATO odmítla a 18 procent na otázku nedalo konkrétní odpověď," konstatovali autoři průzkumu.

Lídři zemí Evropské unie udělili v červnu Ukrajině postavení kandidátské země pro vstup do EU. Kyjev požádal o členství v unii jen několik dní poté, co na Ukrajinu vtrhla ruská invazní vojska. Ohledně NATO je situace složitější - většina aliančních zemí sice pomáhá Kyjevu zbraněmi a municí, vojáky však NATO nevyšle, protože se nechce přímo zapojit do konfliktu, který je mimo území členských států. Kyjev dosud nezískal ani akční plán, považovaný za nezbytný první krok k členství v NATO.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Aktualizováno Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

Hasiči v Českém Švýcarsku i dnes našli místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

První ukrajinští vojáci, kteří se zranili ve válce, se léčí v Česku

15.08.2022 18:05 První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení…

Válek slibuje od podzimu nové funkce aplikace Tečka

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Soud zamítl stížnosti proti vazbě v kauze kolem pražského dopravního…

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Lipavský se ve čtvrtek v Praze sejde s rumunským ministrem Aureskem

15.08.2022 15:42 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Aktualizováno Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Prezident Zeman přijme příští úterý v Lánech premiéra Fialu

15.08.2022 15:13 Prezident Miloš Zeman přijme příští úterý na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS), sdělil dnes…

Jurečka nevyloučil zopakování jednorázového příspěvku na dítě

15.08.2022 13:04 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevyloučil to, že by vláda mohla jednorázový…

Nejmladší obyvatele měl loni Středočeský kraj, následovala Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Související:

Nejnovější